Yumurta Fiyatları İçin Müfettiş Görevlendirildi

Ticaret Bakanlığı, gelen şikayetlerin ardından KDV indirimi gelmesine rağmen bir türlü fiyatı düşmeyen yumurtalar için müfettiş görevlendirdi.

Gıda fiyatlarının artmasından sonra artışların önüne geçmek isteyen yetkililer duruma el attı.  fiyatların düşürülmesi ile ilgili açıklamayı Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

 Erdoğan, gıda fiyatlarından alınan %8 KDV’nin yüzde bire düşürüldüğünü açıkladı.  Erdoğan’ın açıklamasında yer alan 100 de 7’lik indirim et, süt, yumurta, Baklagiller Birgül meyve ve sebze gibi gıdaları içeriyordu.

Açıklamanın ardından gıda fiyatlarında düşüş bekleyen vatandaşlar bu düşüşü göremeyince şikayette bulundu.  Ticaret Bakanlığına yapılan şikayetlerin başında indirim kararı verilmesine rağmen fiyatları gittikçe yükselen yumurta oldu.

Ticaret Bakanlığı,  vatandaşların “KDV  indirme olmasına rağmen yumurta fiyatları giderek yükseliyor.  cumhurbaşkanının indirimi duyurmasının ardından düşmesi gereken yumurta fiyatları giderek artıyor.  Fiyatları  düşürmeyen marketleri denetlemenizi rica ediyoruz” şikayetinin ardından fiyat denetimi yapması için müfettiş görevlendirdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada;

 “Bazı firmalarca yumurta satış fiyatlarında artışa gidilerek KDV indiriminin vatandaşlara olumlu etkisini ortadan kaldırmak maksadıyla kötü niyetli eylemlerde bulunulduğuna ilişkin şikayetler kamuoyuna yansımıştır.

Bu itibarla, söz konusu iddianın üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler nezdinde incelenmesi ve varsa kötü niyetli uygulamaların tespit edilerek cezalandırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Bakanlığımız Müfettişleri görevlendirilmiştir” denildi.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu