Yılbaşı öncesi hindi fiyatları uçtu

Yılbaşına sayılı günler kalırken Şanlıurfa’da pazarlarda hindi satışı başladı. Yılbaşı hindilerin 350 liradan başlayıp bin 200 liraya kadar çıktığını söyledi.

Yılbaşı öncesi hindi fiyatları uçtu

Hindi eti, artan hayat pahalılığı nedeniyle bu sene yılbaşında sofralardaki yerini almayacak gibi görünüyor. Fiyatlar önceki yıllara göre katlanmış vaziyette. Kilosuna göre fiyatı değişen hindiler 350 liradan başlayıp bin 200 liraya kadar çıkıyor. Haliyle Şanlıurfa’da hindi yetiştiricileri satışlardan ‘şimdilik’ pek memnun değil.

Eyyübiye ilçesinde Beykapısı Mahallesinde kurulan pazarda hindi satıcılığı yapan Bedir Yakışık, konuştu.

 

YAKIŞIK: TALEP YOK DENECEK KADAR AZ

 

Yakışık, artan fiyatlar ve alım gücünün düşmesiyle hindiye rağbetin şu anda pek fazla olmadığını söyledi.

“Günde 10 tane hindi geliyorsa en fazla 2-3 tanesi satılıyor” diyen Yakışık, şunları kaydetti:

“Talep yok denecek kadar az. Talebin olmamasının nedeni ise mal pahalı. Köylü hayvan besleyemiyor çünkü yem pahalı. Bir kilo yem 10 TL, bir hayvanın günlük masrafı 5 TL. Bu hesapla bakarsanız 1 aylık bir hayvanın masrafı gidip nereyi buluyor.“

 

“BU YIL BEKLENTİMİZ YOK”

 

Hayat pahalılığına dikkati çekerek “ucuz bir şey kalmadı” diyen Yakışık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi hindinin fiyatı 350 TL’den başlıyor bin 200 TL’ye kadar çıkıyor. Bunun nedeni de hindiden hindiye fark var. 15 kiloluk bir hindi bin TL’ye alınırsa bedavaya gelir. Markette kesilmiş hindinin kilosu 70-80 TL. En azından canlı alınsa organik olmuş olur. Yılbaşına 15 gün kaldı. Şu anda tahmin edemiyoruz, ne satılır ne satılmaz. Yem pahalı bir, köylü beslemiyor iki. Bunlar olunca otomatikman fiyat yükseliyor. Ekonomik sıkıntılar ortada. Bu yıl bu işten beklentimiz yok.”

 

“DOĞAL VE ORGANİK YESİNLER”

 

Hindi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler de veren Yakışık, “Millete tavsiyem doğal ve organik yesinler. Herkesi buraya davet ediyorum. Şoklu kesilmiş yemesinler. Bir de hindi alacaksanız ve eğer yerli istiyorsanız ayaklarına bakın, ayakları ince olacak. Yüzü parlak olacak. Yerli hindi en fazla 3-4 kilo arası dişi, 7-8 kilo arası erkektir. Bunun üstüne çıkarsa kilosu muhtemelen çiftlik hindidir. Elini göğsüne attığın zaman kemik olmayacak, et olacak. Doğal ve yerli yiyeceksin.” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu