AsayişGüncel

Yemeksepeti’nde 14 Yaşındaki Kıza Taciz!

Yemek sipariş sitesi olan Yemeksepeti’ne ait Banabi isimli depoda bir kız çocuğunun taciz edildiği iddia edildi.

İddialar, Banabi deposunda çalışan iki işçiye ait. Söz konusu iki işçiden biri 14 yaşındaki bir kız çocuğunun yanlarına gelip kendisine tacizde bulunduğunu söyledi. Bu iddiaların doğruluğunu araştıran iki çalışan, tacizci olduğu iddia edilen şahsı darp etti.

Olayın Yemeksepeti yöneticilerine intikal etmesinden sonra tacizciyi darp eden 3 kişi işten kovuldu. Sosyal medya gündemine düşen olayda, Yemeksepeti Şirketinin tacizciyi değil de tacizi ortaya kişileri işten çıkarması tepkilerin odağı oldu. Yemeksepeti, Twitter’da #yemeksepetiboykot etiketi ile boykot edildi.

Kız Çocuğu Taciz Olayını Bize Anlattı

İşten çıkarılan 3 çalışandan biri 14 yaşındaki kız çocuğuna yapılan tacizi ve işten çıkarılma olayını şu sözlerle açıkladı;

“Ben ve iki tane daha arkadaşım İstanbul Maltepe Yemeksepeti Banabi deposunda çalışmaktayız. Daha doğrusu çalışıyorduk. Bayramın ilk günü çalışma esnasında mahallemizde bulunan küçük bir kız çocuğu yanımıza gelip bir şeyler söylemek istediğini ama utandığı için söyleyemediğini beyan etti. Bunun üzerine kız çocuğuyla biraz konuşup onu ikna ettikten sonra kendisi aynı depoda bulunan D.K isimli şahıs ile ilgili taciz ve tacize yönelik şeylerden bahsetti.

Videoları Çocuğa İzlettik, Utandı!

D. isimli çocuk 25 yaşında, dediğimiz kız 14 yaşında. Kız çocuğunun anlattığı şeylerden sonra olayı araştırıp videolara rastladık. D. İsimli çocuğu yanımıza çağırıp videoyu izlettik. Utandı, sıkıldı bir suçluluk duygusu hissetti. Ondan sonra paniklemeye kaçmaya çalıştı.

Kameranın Görmediği Yerlerde Uzun Zaman Geçirmişler

Biz bu videoları bölge müdürüne, depo müdürüne ve supervisore gösterdim, ‘bu şahıs böyle böyle bir şey yapmış’ bilginiz olsun diye. Başka bir müdür daha geldi. O da dükkanın içerisindeki kayıtları izledi. Bu çocuğun daha önceden de bu kızla zaman geçirdiği, kameranın göstermediği yerlerde uzun süre kaldığı tespit edildi.

İstifa Edin, Videoları da Silin

Bize 3-4 gün uzaklaştırma verdiler. Bizi 25/2 maddesinden işten çıkarmak istediklerini ama 25/’den işten çıkarılırsak adli sicil kaydımıza işleneceğini daha sonraki iş hayatımızda bunun önümüze çıkacağını, önümüze çıkmaması için istifa etmemi istendi. Çok baskılı bir şekilde videoyu silmemi istediler. Ben videoyu silmeyeceğimi söyledim.

Yemeksepeti Müdürleri Kendi Aralarında Olayı Örtbas Ediyorlar

Bize başka bir kağıt imzalatmaya çalıştılar. Bu kağıdın arka nüshasında yazılanlar şunlardı; “Herhangi bir hakkım kalmamıştır. Tüm haklarımı aldım. Bundan sonraki hiçbir hakkımı aramayacağıma dair bir tutunak.” Müdürlerimiz olsun, insan kaynakları olsun, avukatlar olsun bu durumu bilmemelerine rağmen hiçbir şekilde kızın ailesiyle iletişime geçmemiş, kızın ailesine durumu anlatmamış. Olayı tamamen örtbas amaçlı kendi aralarında yazılı kağıtlarla bizlere imza attırmaya çalışıyorlar.”

Bahar

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı