Hidroksiklorokin Kullanımı Durdurulmalı

DSÖ, Türkiye'de de yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ilacının kullanımının durdurulması gerektiğini açıkladı.

Hidroksiklorokin WHO

Geçtiğimiz hafta The Lancet bilim dergisinde yayınlanan araştırmalarda, hidroksiklorokin ve türevi moleküllerin yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisinde fayda sağlamadığı ve kardiyolojik riskleri arttırdığı belirtildi. Kamu Sağlığı Yüksek Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada, Türkiye’de de korona virüs tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ve türevinin kullanımına karşı çıkıldığı ve klinik deneylerde de kullanılmasının önerilmediği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da tedbir olarak kullandığı ve geçtiğimiz günlerde kullanmayı bıraktığını duyurduğu hidroksiklorokin ilacının Çin’de yapılan araştırmalarda Covid-19 tedavisinde iyileşme sağladığı iddia edilmişti.

 

 

İlacın Kullanımı Durdurulmalı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hidroksiklorokin ilacının yapılan yeni araştırmalara göre faydalı olmadığı, aksine kardiyolojik riskleri arttırdığı bildirildi. The Lancet dergisinde yayınlanan araştırmanın yanı sıra iki farklı klinik araştırmanın da aynı yönde olduğu ifade edilirken, Türkiye’de kullanılan hidroksiklorokin ilacının tedavide kullanımının durdurulması istendi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aynı zamanda klorokin klinik deneylerinin durdurulması için çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu