Genel

Vekil Açanal, Çulha İşini Cihana Tanıtacak

Vekil Açanal, Urfa’nın unutulmaya yüz tutmuş ‘Çulha’sını Emine Erdoğan’ hediye ederek cihana tanıtacak.

Vekil Açanal, Çulha İşini Cihana Tanıtacak

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a Çulha hediye etti.

Haliliye Belediye GESEM’de üretilen ve coğrafi işaret alan Çulhayı Emine Erdoğan’a armağan eden Açanal, şu ifadelere yer verdi;

“Haliliye Bld Gesem’de üretilen ve coğrafi işaret ile tescilli Culha’yı Sn Emine Erdoğan Hanımefendi’ye takdim ettik. Hanımefendinin olurlarıyla yerel zenginliğimiz Culha, “Kaybolmaya Yüz Tutan Geleneksel Dokumaların Korunması ve Gelecek Kuşaklara Aktarılması” projesine eklendi.”

Çulhacılık Nedir?

Çulhacılık bir bez dokuma sanatına verilen isimdir. Şanlıurfa’da üretilen çulhalar el ve ayak dokuma tezgâhlarında üretilen, ipek ipliklerle örülen bir üründür.

Coğrafi işareti Şanlıurfa’da bulunan Çulha, el sanatı ile dokunup karşımıza şal, eşarp, masa örtüsü gibi ürünlerin ortaya çıktığı halidir.

Yöresel teknikle doğal boyalarla boyanıp bir dokuma tezgahında el ve ayakla örüldüğünü bilinmekle beraber şu an Haliliye Belediyesi tarafından yapılan GESEM’de varlığını korunarak çulha ustalarının yetiştirilmesi hedefleniyor.

 

Urfa com

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı