GenelGüncelYurt

Vaka Sayıları Artıyor Urfa’ya Özel Yasaklar Yolda

Türkiye'de korona virüs vakalarının artmasından sonra Şanlıurfa'y özel uygulanacak olan yasakların yolda olduğu belirtiliyor.

Şanlıurfa Kısıtlama
Normalleşme sürecinde vatandaşların kurallara uymamasından kaynaklı olarak vaka sayılarında artış görüldü. Vak sayılarının haftasonuna doğru 2 binlere yükseleceini ifade eden uzamanlar doğu illerine özel yasakların yolda olduğunubelirtti. 
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, vakaların artış gösterdiğini ve her 100 vakanın 60’ının Anadolu’dan geldiğini ifade etti. Şanlıurfa’da da karantina bölgelerinin artması vaka sayılarının yükseldiğini gözler önüne sererken, vaka sayısının arması ile beraber Şanlıurfa’ya özel kısıtlamaların getirilebileceği düşünüldü.

Kısıtlamaların Yeniden Getirilmesi Tartışılıyor

Koronavirüs vakalarındaki düşüşle birlikte haziran başında kaldırılan kısıtlamaların yeniden getirilmesi tartışılıyor. Vaka artışının beş gün üst üste devam etmesi durumunda, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu yeni yasakları gündemine alacak. Salgının başında vakaların yüzde 60’ı İstanbul’dan çıkarken 1 Haziran’dan sonra tablo tersine döndü. Türkiye’deki koronavirüs vakaların yüzde 60’tan fazlasının Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu illerinde görüldüğü ifade edildi. Uzmanlara göre bu hafta sonuna doğru vaka sayısının iki binlere ulaşma ihtimali yüksek. Bu sınırın aşılması durumunda, anormal artışların olduğu illerde sokağa çıkma yasağı dâhil, bazı sınırlamaların uygulanacağı belirtiliyor. Fiziki mesafenin unutulduğu park ve bahçelerin de yasaklanması tartışılıyor.

 

 

Özel Kısıtlama Şanlıurfa’yı Da Vuracak

Salgının başındaki katı sınırlamaların tamamının yeniden uygulamaya konulmayacağı, ancak vakaların kümelendiği il ve ilçelere yönelik özel sınırlamalar getirileceği belirtiliyor. Özel sınırlamalar getirilecek iller arasında Şanlıurfa da var. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Toplum Bilimleri Kurulu da bundan sonraki süreçte daha fazla rol oynayacak. Toplumun kurallara uyumu ve toplum psikolojisinin yönetimi konusunda bu kurulda yeni tavsiye kararları alınacak. Toplum bilimcileri, psikolog, sosyolog ve din adamları virüsle mücadelenin önemini anlatacak.

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı