Urfa’ya gelen turist heyecanlı ve meraklı

Aydın Yıldırım Yazdı: Urfa’ya gelen turist heyecanlı ve meraklı, gidişinde ise şüpheli ve düşünceli.

Urfa’ya gelen turist heyecanlı ve meraklı

Turizm şehri ve tarihin başkenti Şanlıurfa evet gerçekten öyle ama âmâlarımız var!

Acaba diyorum Şanlıurfa olarak turisti ağırlamayı mı bilmiyoruz, esnaf olarak esnaflık mı yapamıyoruz anlamadım. Urfa’ya gelen turist heyecanlı ve meraklı, gidişinde ise şüpheli ve düşünceli.

Sanırım Şanlıurfalı esnafının gerekli ve etkili şekilde eğitilmesi ve sunumuna görsellik katacak profesyonel yardıma ihtiyacı var. Şanlıurfa’nın yemek kültürü gerçekten çok zengin ve etkileyici bu zenginliği sofraya servis ederken sunabiliyor muyuz? Bence hayır. Son zamanlarda Şanlıurfa’ya gelen turistlerin söyledikleri “Her şey çok güzel ama sunmayı bilmiyorlar.” evet doğru. Bunu geçen akşam bende yaşadım. Arkadaşlarla yemek yiyelim dedik ve Şanlıurfa’nın tarihî yeri olan Balıklıgölde bulunan Sakıp’ın Köşkü’ne gittik.

Menüden Tandır kebabını seçtik, görsel bir masa kuracaklarını beklerken masa örtüsü olmayan bir masada etrafı eğilmiş büzülmüş kayık bakır sahan, bir köşesinde haşlanmış et, biraz pilav ve dörtte bir soğan, bakır tasta sıcak ayran ve ekmek geldi. Bunu çok yerde yaşıyoruz. Görselimizi zenginleştirmek ve özen göstermek gerek. Sade kebap, patlıcanlı, ciğer, kuşbaşı, çiğ köfte ve adını sayamadığım birçok yemeğimiz var bunlarda da aynı sorunu yaşıyoruz. Kültürümüzü geliştirmek ve zamana uydurmak gerekir. Sunumu zenginleştirmek ve özen göstermek gerekir. O zaman gelen turistin ve yerli halkın vermiş olduğu para zoruna gitmez, bilmem anlatabildim mi?

Son zamanlarda başka illerde yapılan her nedense sadece Şanlıurfalıların katıldığı Şanlıurfa tanıtım günlerini Şanlıurfa’da da yapmak gerekir. Kültürümüzü iyi anlamamış olan Şanlıurfalılar var.

Hep söylüyoruz: ” Şanlıurfa’nın asıl düşmanları yine Şanlıurfalılardır.” diye ama ne diyelim, nereye dokunalım, neyi yazalım, anlamadım.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu