Urfa’nın Uçak Sorunu Meclis’e Taşındı!

Şanlıurfa’da birçok kez yaşanan uçak seferleri krizi yine baş gösterirken, HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, uçak seferlerinin az oluşu ve pahalı uçak biletleri ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

ucak

Türkiye’nin en tarihi ve turistik şehirlerinden biri olan Şanlıurfa’da uçak seferleri konusunda sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

Kentte uzun süredir tartışılan problemlerin başında uçak sefer sayıları gelirken, sorun bu kez Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan konuyu Meclis’e taşıdı.

Ayan, uçak seferlerinin az oluşu ve pahalı uçak biletleri ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ayan, Uraloğlu’na şu soruları yöneltti:

“1- Şanlıurfa GAP Havalimanı sefer sayılarının geçtiğimiz yıllara oranla düşmesinin gerekçesi nedir?

2- Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndaki sefer sayısı azlığından kaynaklı yaşanan toplumsal sorunlar Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

3- Sefer sayılarının azlığı ile ters orantılı olarak artan uçak bileti ücretlerinin halkın ulaşım hakkı üzerindeki olumsuz etkisi Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

4- Şanlıurfa’dan çok sık gündeme gelen uçak seferlerinin iptalinin gerekçesi nedir? Buna dair yaptığınız bir denetim var mıdır?

5- Şanlıurfa GAP Havalimanı’na uçuş yapan uçak sayılarının son beş yıldaki dağılımı nedir? Uçak sayısının arttırılması amacıyla herhangi bir çalışma var mıdır?

6- Şanlıurfa’dan Ankara-İstanbul-İzmir gibi şehirlere gidebilmek için sefer sayıları arttırılacak mıdır?

7- Şanlıurfa’dan Lefkoşa’ya, Antalya’ya ve Almanya’ya seferlerin düzenlenmesi için adım atılacak mıdır?

8- Bölgenin en büyük nüfusuna sahip, tarihi turistik değerleri olan Şanlıurfa’da sefer

sayılarının arttırılması ve yüksek ücretli bilet fiyatlarının düzenlenmesi için adım atılacak mıdır?”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu