Urfalılar TMO’da İkinci Sınıf Muamelesi Görüyor

Şanlıurfa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çiftçiye daha az ödeme yapmak için 1. sınıf olan buğdayı 2. sınıf olarak gösteriyor iddiaları gündeme oturdu.

tanal tmo 1
Şanlıurfa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çiftçiye daha az ödeme yapmak için 1. sınıf olan buğdayı 2. sınıf olarak gösteriyor iddiaları gündeme oturdu.
 
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfalı çiftçilerin sorununa el attı. Kendilerine gelen sorunları dile getiren Tanal, Şanlıurfa Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çiftçi ile arasında olan sorunu dile getirdi.
 
Tanal, kendilerine gelen şikayette, TMO’nun “10 gün içerisinde” kuralını çiğnediğini belirtti. Şanlıurfa topraklarında yetişen ve Türkiye’de 1. sınıf olarak üretilen buğdayın 2. sınıf olarak gösterildiğini belirten Tanal, duruma tepki gösterdi. TMO’nun buğdayı 2. sınıf olarak göstermesinin sebebinin ise çiftçiye daha az para ödemek olduğunu belirten Tanal, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;
 
“Şanlıurfalılar Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) nezdinde de ikinci sınıf muamelesi görüyor.
 
#TMO, buğdayını satın aldığı Şanlıurfalı çiftçilere “10 gün içerisinde ödeme yapılma” kuralını çiğneyerek ödeme yapmıyor.
 
Hemşerilerim mağdur.
 
Her gün ürünlere zam gelirken, 20 günü aşkın süredir TMO buğday paralarını ödemiyor.
 
Bu arada herkes bilir ki #Şanlıurfa’nın verimli topraklarında 1. sınıf buğday yetişir.
 
Ancak TMO’nun çiftçiye az ödeme yapmak için Şanlıurfa’nın kaliteli buğdayına “2.sınıf buğday” etiketi yapıştırdığı yönünde de bize şikayet geliyor.
 
El insaf! Gariban çiftçinin 3 kuruşuna mı göz dikiyorsunuz? Bütçe açığını çiftçinin buğdayını kalitesiz göstererek mi kapatacaksınız?
Gidin devletin sırtına kene gibi yapışan 5’li Çete’lerden, kamuyu zarara ziyana uğratanlardan parayı alın. Kamu yararına çalışan çiftçinin hakkını tastamam verin!”
 
tanal tmo 2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu