DünyaSağlık

Urfalılar Bu Senen Hacca Gidebilecek Mi?

Büyükelçilikten açıklama geldi. Urfalı vatandaşların da merak ettiği ve cevabını alamadığı “2020’de Hacca gidilecek mi?” sorusunun net cevabı geldi.

2020 Hac

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsten dolayı kısıtlanan hayat şartları normalleşmeye başlıyor. Birçok Müslüman’ın ve özellikle ihbar hattımıza ulaşan Urfalı vatandaşların da aklında soru işaretleri bırakan “Hac ziyareti yapılacak mı?” sorusuna cevap geldi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, bu sene hac ziyaretleri gerçekleşmeyecek. Suudi Arabistan’da hayatın normalleşme aşamaları şu şekilde bildirildi.

8 Mayıs – 30 Mayıs 2020 İlk Aşama;

-Mekke hariç ülkenin tüm şehirlerinde 06.00 ila 15.00 saatlerinde sokağa çıkılmasına izin verilecek.

-Şehir ve bölgeler arasında yasağın olmadığı saatlerde özel araçla ulaşım sağlanabilecek.

-Güzellik salonları, kuaförler, spor salonları, eğlence merkezleri ve sinemalar gibi sosyal mesafe kuralının uygulanamayacağı alanlar kapalı kalmaya devam edecek.

 

 

31 Mayıs – 20 Haziran İkinci Aşama;

– Mekke hariç ülkenin tamamında 06.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkılabilecek.

– Mekke’dekiler hariç ülkedeki tüm camilerde cuma ve cemaat namazlarının kılınmasına izin verilecek Kabe’de ise cuma ve cemaat namazlarının kılınmasına devam edilecek.

– Devlet kurumları, bakanlıklar ve özel şirketler, İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığının belirleyeceği kriterler doğrultusunda faaliyetlerine yeniden başlayacak.

-iç hat uçuşları ile bölgeler arasında farklı ulaşım vasıtalarıyla seyahat yeniden başlayacak, dış hat uçuşları ise yapılmayacak.

-Umre ve Mescid-i Nebevi ziyaret yasağı da devam edecek.

Üçüncü ve son normalleşme aşaması olan 21 Haziran’dan itibaren Mekke hariç ülkenin tamamında salgın öncesi normal hayata dönülmüş olacak.

 

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı