Urfalı Mevsimlik Tarım İşçileri Ölse de Yaranamıyor

Güneydoğu Anadolu projesinin (GAP) başkenti Şanlıurfa’dan her yıl binlerce mevsimlik tarım işçisi çok kötü koşullar altında ucuz işgücü olarak diğer illere çalışmak için gidiyor.

Güneydoğu Anadolu projesinin (GAP) başkenti Şanlıurfa’dan her yıl binlerce mevsimlik tarım işçisi çok kötü koşullar altında ucuz işgücü olarak diğer illere çalışmak için gidiyor.

Türkiye’de en çok tarım alanlarına sahip olan illerin başında gelen Şanlıurfa’da modern tarım yapılabilmesi için gerekli şartların oluşturulamaması her yel işçi göçünün devam etmesine sebep oluyor. Diğer illere giderek çok kötü barınma şartları altında ucuz işgücü olarak çalışan mevsimlik tarım işçileri, eğitimden sağlığa kadar birçok hakkından mahrum kalıyor.

Ucuz İş Gücü Olarak Çalışıyorlar

Şanlıurfa’dan diğer illere ucuz iş gücü olarak giderek sosyal güvence şartları aranmaksızın çalışmak zorunda bırakılan mevsimlik tarım işçileri ötekileştirmenin hor görülmenin de çoğu zaman hedefi oluyor. Gittikleri illerde yerli halkın bir kısmı tarafından kötü karşılanan mevsimlik tarım işçileri, zor şartlarda çalışmaya devam ediyor.

Temel Haklarını Kullanamıyorlar

Şanlıurfa’da gerekli ortam ve şartların oluşması durumunda uzak illere gidip çalışmak zorunda kalmayacak olan mevsimlik tarım işçileri, kendi memleketlerinde hem çalışabilecek hem de eğitimden sağlığa ve güvenliğe kadar bütün haklarını sorunsuz bir şekilde kullanabilecektir. Bu çerçevede yetkili kurumların gerekli çalışmaları yapması durumunda Şanlıurfa her anlamda kazanacaktır.

Her Yıl Ölümler Yaşanıyor

Diğer illere giderken trafik ve iş kazalarında hayatlarını kaybeden işçiler ülke adına büyük bir sorun teşkil ediyor. Ulaşım konusunda çok ciddi sorunlar yaşayan mevsimlik tarım işçileri tarlalara ve bahçelere ulaşmak için çoğu zaman yolda kazalara kurban gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’dan Sivas’a giden tarım işçilerinin 3 çocuğun boğularak hayatını kaybetmesi olayın korkunç boyutlarını ortaya koyuyor.

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu