Urfalı Çiftçiler Dikkat! Ekipler Tarla Kontrolü Yapacak

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, teknik personeller tarafından tarla kontrollerinin yapılacağını duyurdu.

 

Tarla Sulama

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaptığı basın bildirisinde oluşturdukları teknik ekiplerle beraber, kayıpların azaltılması amacıyla kontrollerin yapılacağını duyurdu. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

ŞANLIURFA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN BİLDİRİLMİŞTİR.

Çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere,geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022 yılı hasat döneminde de Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce görevlendirilen teknik personeller tarafından tarla kontrolleri yapılacaktır.

Hasat öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver sahipleri,operatörleri veüreticilerimizden aşağıda belirtilen hususlara uyulması istenecektir.

 1. Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir.
 2. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır.
 3. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.
 4. Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecektir.
 5. Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.
 6. Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir.
 7. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır.
 8. Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.
 9. Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir.
 10. Kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir.
 11. Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır.
 12. Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.

Yukarıda belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

İlgililere önemle duyurulur.

 

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu