Urfa’da sulamada kullanılan elektriğin parası ödenmiyor!

Şanlıurfa’da tarımsal sulamada bu yılın ilk yarısında kayıtlı tüketilen 2.9 Milyar kWh elektriğe karşın tahsilat oranı yüzde 6 seviyesinde kaldı. Depsaş Enerji, tahsilat oranlarının son dönemde dramatik şekilde gerilediğine dikkat çekti.

Urfa’da sulamada kullanılan elektriğin parası ödenmiyor!

Şanlıurfa’da, özellikle tarımsal sulama başta olmak üzere tüketilen elektriğin parası ödenmiyor. Depsaş Enerji, ildeki tahsilat oranlarının son dönemde büyük düşüş gösterdiğini ve bölge ortalamasının altında kaldığını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, Şanlıurfa’da 2022 yılının ilk 7 ayında tarımsal sulamada kayıtlı elektrik tüketiminin yaklaşık 2,9 Milyar kWh olduğu, bunun ancak 176 Milyon kWh kısmının tahsil edilebildiğine dikkat çekildi.

Tahsilat oranı il genelinde yüzde 60, tarımsal sulama özelinde ise ancak yüzde 6 seviyesinde kaldı.

İlçe bazında ise en düşük tahsilat oranı Hilvan’da gerçekleşti. Son günlerde basında yer alan ‘Hilvan’da tarımsal sulama ödemelerinin %95 seviyesinde olduğu’ şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı, Hilvan ilçesinde bu oranın %11 seviyesinde olduğu ve 57 Milyon kWh tüketime karşılık 6,5 Milyon kWh’lik bir tahsilatın olduğu belirtildi.

Urfa’da sulamada kullanılan elektriğin parası ödenmiyor!

“Tarımsal sulama elektrik borcunun yüzde 61’i Şanlıurfa’ya ait”

Depsaş Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel, 2022 yılının ilk 7 ayında kayıtlı olarak tüketilen ve parasal değeri 4,8 milyar TL olan elektriğin ancak 2,6 milyar TL’lik kısmının tahsil edilebildiğini söyledi.
Karagüzel, bölge genelinde tarımsal sulama elektrik borcunun Temmuz 2022 itibariyle 8,5 milyar liraya ulaştığına dikkat çekerek, bunun yaklaşık yüzde 61’ini oluşturan 5,2 milyar liralık kısmının Şanlıurfa’daki tarımsal sulama abonelerine ait olduğunu kaydetti.

İlde elektrik faturası ödeme alışkanlığının son derece zayıf olduğunu vurgulayan Murat Karagüzel, Şanlıurfa’da gerek kırsal alandaki tarımsal sulamada gerekse de il genelinde tahsilat oranlarının son dönemde hızlı bir düşüş gösterdiğini ve bölge ortalamasının altında kaldığını ifade etti.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu