Urfa’da odunlar artık kiloyla satılıyor

Şanlıurfa’da, kur artışıyla tonu 2 bin liraya kadar çıkan odun artık kiloyla satılıyor. talaşın kilosunu 1 lira 30 kuruştan, odunun kilosunu da 2 liradan verdiğini kaydetti.

odun

Geçen yılın son aylarında kurdaki artışlarla odunun tonu 2 bin liraya kadar çıktı. Ardı ardına gelen zamlarla alım gücü düşen vatandaşlar ısınmak için odunu artık kiloyla alıyor. 

Eyyübiye’de Yasin Çiçek de şehir dışından getirdiği odunları sokak sokak gezerek kiloyla satıyor. İnsanların artık tonla odun almakta zorlandığını belirten Çiçek, bu yolla satış yaparak evine ekmek götürmeye çalıştığını söyledi.

img 6890

“PARA KAZANAMADIĞIM GÜNLER OLUYOR”

Yasin Çiçek, talaşın kilosunu 1 lira 30 kuruştan, odunun kilosunu da 2 liradan verdiğini kaydetti. Müşterilerinin daha çok Suriyeliler olduğunu belirten Çiçek, “Çuval çuval, kilo kilo gidiyor, böyle tüketiyoruz malımızı. Benim maliyetim fazla değil. Bize bir şey kalmıyor günlük 200 -400 TL arası kazanıyorum, yarısı da zaten benzine gidiyor, benim de elimde bir şey kalmıyor. Satamadığım günler, para kazanamadığım günler çok oluyor. Millet alsın diye kiloyla satmak zorundayım” dedi.

Odunları genelde Kayseri, Osmaniye, Gaziantep ve Kilis’ten getirttiğini söyleyen Çiçek, “Buradan alsam maliyet çok pahalı oluyor. Pahalı ürün alınca aldığım fiyata göre satmaya çalışıyorum, öyle olunca da millet pahalı buluyor. Ucuzdan alıp ucuzdan satarak para kazanmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Odun ve talaşı ucuza satmasına rağmen vatandaşların alamadığını belirten Çiçek,“Milletin durumu hiç iyi değil. Ucuza satmama rağmen alamıyorlar. Sattığım odunlardan para doğru düzgün kazanamıyorum. Herkesin işi bozuk” dedi.

“TONLA ALAN YOK”

Milletin cebi boş olduğu için kiloyla odun satın aldığını belirten Çiçek, “Tonla alan yok artık. Kimse bir şey alamaz hale geldi. Bu bile pahalı geliyor. Çok pahalı deyip dönenler oluyor. Kimisine kilo ile kimisine çuval ile satıyoruz” ifadesini kullandı.

 

BİHA

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu