Urfa’da Mahalleli Direndi! Büyükşehir Petrolü İptal Etti

Şanlıurfa’da son günlerde gündemden düşmeyen Şehitlik Mahallesindeki petrol yeri tartışmalarına Büyükşehir Belediye Meclisi’nde son nokta konuldu. Meclis’te görüşülen imar değişikliği encümenlerin oylarıyla iptal edildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın dördüncü birleşimi gerçekleşti.

Toplantı, Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlığında ve meclis üyelerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlendi. Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi.

Mecliste, İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen raporlar görüşüldü.

Raporların arasında uzun bir süredir kentte tartışma konusu olan Şehitlik Mahallesi’ne petrol istasyonu yapımı da yer aldı. Mahallede yapılması planlanan akaryakıt istasyonu bölge insanlarının tepki göstermesi nedeniyle Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle iptal edildi.

CANBEYLİ: HALKIN GÖRÜŞÜNÜ DİKKATE ALINDI

İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Cihan Canbeyli, petrol istasyonuyla ilgili tartışmaların farkında olduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu alanla ilgili komisyon olarak yaptığımız toplantıda şu belirtmek isterim ki teknik olarak hiçbir aksaklık bulunmamasına rağmen incelemelerin ve araştırmaların hukuki olmasına rağmen bölge halkının mahallerinde bir petrol istasyonunun istememesi üzerine, halkın görüşünü ve düşüncesini dikkate alarak, onların istemediği bir yere petrol yapılması uygun değildir diye biz bu kararımızı geri alıyoruz.”

UZUN: İSTASYONUN YAPILMAMASI SEVİNDİRİCİ

HDP Meclis Üyesi Ruken Baran Uzun, söz konusu petrol istasyonuna ilişkin alanın kanuni yeterliliği barındırmadığını ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Bahsi geçen alanın iki dönümden aşağı olmaması gerekiyor kanunen fakat bin 800 metrekare bir alana yapılmak istendi. Bu alanı iki dönüme tamamlayabilmek için çeşitli yerlerden yazılar alındı, alanı tamamlayabilmek için baya işlemler yürütüldü. Sonuç olarak bu alanın bu şekilde kalması bizim için sevindiricidir.”

KOMİSYONUMUZUN KARARINI DESTEKLİYORUZ

AK Parti Grup Başkan Vekil Faruk Bayuk ise halktan gelen tepkiler üzerine komisyonun kararı iptal ettiğini kaydederek, “Halkımızın istemediği hiçbir şeyi onaylamayız. Şanlıurfa halkı için buradayız. Onların istekleri doğrultusunda şehrimizi dizayn ediyoruz. Komisyonumuzun kararını destekliyoruz” diye konuştu.

KOMİSYON KARARI İPTAL ETTİ

 İlgili maddede şu ifadeler yer aldı:

 “Şanlıurfa ili Haliliye ilçesi, Şehitlik (Atatürk) Mahallesi 1033 ada 6 parsel nolu taşınmaz ve çevresi üzerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13.01.2022 tarih ve 54 sayılı kararı ile ilana çıkarılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına 30 günlük askı süreci içinde yapılan itirazlara yönelik komisyonumuzca yapılan incelemede mahalle sakinlerinin mahallerinde akaryakıt ve servis istasyonu alanı istememelerinden dolayı itiraz kabul edilerek, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının iptal edilmesi komisyonumuzca oy birliğiyle iptal edildi”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu