Özel Haber

Urfa’da Koyun Kırpma İşlemi Devam Ediyor

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde hayvancılık ile uğraşan çiftçiler, koyunlarını kırpmaya devam ediyor.

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde hayvancılık ile uğraşan çiftçiler, koyunlarını kırpmaya devam ediyor. Tarım ve hayvancılıkta Türkiye’de ilkler arasında yer alan Şanlıurfalı çiftçiler bahar aylarıyla birlikte hem tarımsal hem de hayvancılık alanında çalışmalarını devam ettiriyor.

Her yıl düzenli yapılıyor

Her yıl Bahar aylarının gelmesiyle birlikte başlayan koyun kırkma işlemi, mayıs ayının sonuna kadar devam ediyor. Kırpma işlemlerinin koyunların gelişiminde önemli yer tuttuğunu belirtin çiftçilerden Mustafa Rakım, “Havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarımızı kırpmaya başladık. Bu işlem hayvanlar için oldukça önemlidir. Hayvanın gelişimini doğrudan etkileye bu işlem her düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılır.” dedi.

Sıcak Havadan dolayı iki öğün çalışıyorlar

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte sabah erken saatlerde hava serinde olduğundan dolayı koyunlarımızı kırpıyoruz.” Diyen Mustafa Rakım, “Sıcaklar artmadan koyunlarımızı kırpmaya başlıyoruz.. Kırpma işlemini akşam saatlerinde de yapıyoruz. Dedelerimizden kalan yöntemlerle hayvanlarımızı kırpıyoruz. Serin havada kırpma işini yapmak hem bizim için hem de hayvan için sağlıklıdır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı