Urfa’da Görme Engellilere Tuzak!

Şanlıurfa’da görme engellilerin yolda rahat yürümeleri için tasarlanmış kabartmalı taşlar tuzak gibi yerleştirildi. Sarı bantların rast gele dizildiğini sanıyorlar.
Görme engellilerin kaldırım çilesi Urfa’da hala devam ediyor. Kaldırımlara döşenen sarı bantların rast gele döşenmezken bu durum Urfa için geçerliliğini yitirdi. Bantların sarı olmasının sebebi ise görme engelli vatandaşların az da olsa sarı renge duyarlı olmasıdır.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bir kaldırıma döşediği sarı bantların konumu akıllara durgunluk verdi. Kaldırımın ortasında ve engellerin olmadığı kısımlara yerleştirilmesi gereken sarı bantlar rast gele dizilmiş. Kaldırımdaki sarı bantlar kaldırımın en dibine ve bir santim sonrasının engebeli araziyi gördüğü yere konumlandırılmış.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışması ile görme engelli vatandaşların canına kast ettiği ve canlarını hiçe saydığı görüldü. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi kaldırımdaki sarı bantların süs niyetine konulduğunu zannetmesi tepkileri beraberinde getirdi.
 
Kaldırımın içler acısı haline gündeme getirmek isteyen vatandaşlar yetkililerin duruma el atması gerektiğini belirtti. Vatandaşlar bu yanlışı hemen gidermeleri için çalışmalara başlaması gerektiğini talep etti.
 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu