Urfa’da Göbeklitepe Kısa Film Günleri Festivali düzenlenecek

1. Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Günleri Festivali, Türkiye'de ilk defa Ankara Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği tarafından Urfa’da yapılacak.

1.Uluslararası Göbeklitepe Film Günleri Festivali geçmişten günümüze, birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın ülkede ve uluslararası alanda kültürel, tarihi ve turistik değerleriyle dünyaya adını duyurarak, sinema tutkunlarıyla buluşmayı hedefliyor.

 

Film Günlerinin öncelikli amacı, tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya

 

Mirası Listesinde bulunan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin tanıtım ve değerini vurgulamak amacıyla dünya çapında tarihi ve turistik yönden giderek artan bu ilgiyle insanları bu bölgeye dikkatlerini çekmek.

 

 

 

ÇEKİM PLATOLARININ TANITIMI SAĞLANACAK

 

Yapılacak turlar ve gezilerle bölgenin turistik faaliyetlerle canlandırılması ve film etkinliği için yapılacak olan gösterilerle, yöre halkına sosyal faaliyet alanları sağlamak ve bölgeye konuk olarak gelecek olan yönetmen, yapımcılar için çekilecek muhtemel film ve sinema çekimleri için olabilecek muhtemel çekim platolarının tanıtımı sağlanacak.

 

1.Uluslararası Göbeklitepe Film Günleri Festivali’nin marka kimliğini yasal olarak koruma altına almak için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurularak patenti alındı. Bu teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak. Patent belgesiyle korunan bir ürün patent sahibine özel olan, ürünün kullanımı, üretilmesi ve satılması ile ilgili haklar sağlar.

 

FİLMLER KISA METRAJLI VE KURMACA DALINDA YER ALIYOR

 

Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenecek olan Göbeklitepe Film Festivali

 

Türkiye’nin ilk film günleri festivali olma özelliğini de taşımakta. Filmler oluşturulan jüri tarafından değerlendirmeye alınarak ilk üç belirlendi. Filmler kısa metrajlı ve kurmaca dalında yer alıyor.

 

Yönetmen, yapımcı ve oyuncuların da katılacağı Film Günleri Festivali 29-30 Ekim 2022 tarihlerinde Şanlıurfa Recep Tayyip Erdoğan Merkezi’nde düzenlenecek.

 

Birinci gün ve 2. gün film gösterimleri saat 16.00’da başlayacak, daha sonra film oyuncularıyla söyleşiler ve atölyede gerçekleştirilecek. 2. gün akşam saat 19.30’da Gala Gecesi ve ödül töreni ile son bulacak.

 

30-Ekim 2022 tarihlerinde Şanlıurfa’da gerçekleşecek Film Günleri Festivali Kültür ve Turizm Başkanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Haliliye Belediyesi, Akçakale Belediyesi, Film Yapımcıları Birliği (FİYAB) tarafından destekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu