Urfa’da dahil edilmeyen tek ilçe Harran

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesinde Şanlıurfa’da sosyal konut, arsa ve iş yeri yapılacak yerlerin arasında bulunmayan tek ilçe Harran.

Urfa'da dahil edilmeyen tek ilçe Harran

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesi kapsamında, 500 bin sosyal konut, 50 bin iş yeri de inşa edilecek. Projede başvurular alınmaya devam ederken belirli illerde konutların temellerinin ilerleyen günlerde atılması bekleniyor.

TOKİ tarafından yapılacak sosyal konut projesinin ikinci ayağını ise arsa satışları oluşturuyor. 1 milyon müstakil ve müşterek arsa satışa çıkarıldı. Bu projede de başvurular alınmaya başladı.

TOKİ’nin Şanlıurfa’da sosyal konut, iş yeri yapacağı ve arsa satacağı yerlerin arasında bir tek Harran’ın bulunmaması dikkati çekiyor.

TOKİ, Şanlıurfa’da Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Viranşehir, Siverek ve Suruç ilçelerinde toplam 7 bin konut yapacak. Birecik’te 500, Bozova’da 500, Ceylanpınar’da 130, Eyyübiye’de 4 bin 250, Halfeti’de 120, Viranşehir’de 750, Siverek’te 500 ve Suruç’ta 250 sosyal konut yapılacak.

İlk İşyerim projesi kapsamında Şanlıurfa’da yapılacak TOKİ iş yerinin bulunacağı ilçe ise sadece Eyyübiye.

İlk Evim Arsa projesin çerçevesinde Şanlıurfa’da 40 bin konut yapılabilecek arsalar da satışa çıktı. TOKİ’nin internet sayfasındaki bilgilere göre, Şanlıurfa’da müstakil ve müşterek arsa projesi ayrılan ilçeler şöyle: Merkez, Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Hilvan, Siverek ve Viranşehir.

“Merkez” diye belirtilen ibarenin hangi ilçeyi kapsadığı bilinmese de bu arsaların Haliliye ve Karaköprü’de olma ihtimali yüksek.

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi diye aktarılan projeye “merkez” ibaresi altında Haliliye ve Karaköprü’nün de dahil olduğu düşünüldüğünde Urfa’da tek Harran ilçesi dışarıda kalıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu