Urfa’da buruk bayram

Salgın dönemindeki kısıtlamalar sonrası insanların ilk kez kucaklaşarak bayramlaşabildiği Ramazan Bayramı geri kaldı.

Enflasyon rakamları açıklandı!

Ramazan Bayramı sona erdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre enflasyonun yüzde 70’e dayandığı şu günlerde işçi, memur ve emeklilerin zamlar karşısında beli büküldü. Haliyle bu kesimler bayramı mutlu bir şekilde geçiremedi. Birçok vatandaş geçtiğimiz yıllara göre eş, dost, akraba ziyaretlerinden ziyade kendi şehirlerinde ve köylerinde kalmayı tercih etti. Çocuklar da eski bayramlardaki gibi şeker ve harçlık toplayamadı.

ÇOCUKLAR KAPI KAPI DOLAŞTI AMA…

Eski bayram adetlerini sürdürmek isteyen aileler için bu bayramda bayramlık ve ikramlık alışverişleri aile ekonomisini aştı. Enflasyondaki artış bayramlık kıyafet alışverişini de etkiledi. Yeni bir gömleğin fiyatı geçen yıla göre yaklaşık ikiye üçe katlarken, tatlı fiyatlarındaysa yüzde 50’yi aşan artışlar dikkati çekti. Bayram şekeri ve harçlık için kapı kapı dolaşan çocuklar bu bayramı buruk geçirdi.

ÖĞRENCİLER AİLE ZİYARETİ YAPAMADI

Geçen yıla göre şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarındaki artış yüzde 100’ü aştı. Bayramı tatilde değerlendirmek isteyenler için ise yurt içinde bir hafta ve daha fazla süreli turların fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 200 arttı. Fiyatların yüksek olması sebebiyle Ramazan Bayramı’nı ailelerinin yanında geçiremeyen öğrenciler ve akraba ziyareti yapmak için şehir değiştirmek durumunda kalanlar bu yıl bayramı kendi şehirlerinde, köylerinde geçirmeyi tercih etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu