Urfa’da atık sulardaki korona seviyesi yükseldi!

Şanlıurfa'da atık sular üzerinde yapılan Covid-19 analizlerde geçtiğimiz aylarda düşük seviyelerde görülen vaka yoğunluğu yeniden artışa geçti.

Urfa'da atık sulardaki korona seviyesi yükseldi!

Dünyanın mücadele ettiği koronavirüs pandemisi henüz bitmedi üstelik ülkemizde ve uzmanların tüm uyarısına rağmen aşı oranının düşük olduğu Şanlıurfa’da yeniden artışa geçti. Bu artış atık sulara da yansıdı. Her ay yapılan analizler bu kez 26 Haziran-27 Temmuz tarihleri arasında Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 22 şehrin atık suları üzerinden yapıldı. Analiz kapsamında 52 arıtma tesisinden alınan 55 numune incelendi. ŞUSKİ Genel Müdürlüğü Arıtmalar Daire Başkanlığı tarafından da Şanlıurfa’nın atık su debisindeki inceleme tamamlandı ve illerin virüs yükünün haritası ortaya çıktı. Buna göre Şanlıurfa’da virüs yoğunluğunun düşük seviyeden orta seviyeye yükseldiği görüldü.

28 Haziran-02 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılan incelemede Şanlıurfa düşük vaka seviyesinde yer almıştı.

Öte yandan koronavirüsünün kanalizasyon ve arıtılmış ya da ham atıksu yoluyla bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmuyor ancak yine de halk sağlığının korunması amacıyla atıksu arıtma tesislerinin doğru şekilde işletilmesi ve atık su arıtma tesislerinin özellikle sulama amaçlı kullanılan bölümlerinde dezenfeksiyonun uygulanmasını öneriliyor.

BİHA

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu