Urfa, iş cinayetlerinde ölen mülteci sayısıyla 2. Sırada

Şanlıurfa, son 10 yılda iş cinayetlerinde hayatını kaybeden göçmen/mülteci işçi sayısı ile Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor.

isci

Şanlıurfa, son 10 yılda iş cinayetlerinde hayatını kaybeden göçmen/mülteci işçi sayısı ile Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor. Kentte, 2013 ile 2022 yılları arasında 105 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü nedeniyle yayımladığı raporda Türkiye’de son 10 yılda gerçekleşen iş cinayetlerine ölen mülteci işçilerin sayısına yer verdi.

Raporda, Türkiye’de son 10 yılda (2013- 2022) en az 828 göçmen/mülteci işçinin iş cinayetlerinde  yaşamını yitirdiği belirtildi.

Rapora göre, her yıl ortalama 83 göçmen/mülteci iş cinayeti tespit edildi.

İş cinayetlerinde ölen göçmen/mülteci işçilerin geldikleri ülkelere göre, yüzde 51’i Suriyeli ve yüzde 18’i Afganistanlı olduğu belirtildi.

Şanlıurfa İkinci Sırada

Şanlıurfa, söz konusu ölümlerin en çok yaşandığı şehirler arasında ikinci sırada yer alıyor. Kentte, 2013-2022 yılları arasında 105 mülteci işçi yaşamını yitirdi. Bu rakamla Şanlıurfa, söz konusu yıllar arasında 148 göçmen/mülteci işçinin hayatını kaybettiği İstanbul’un ardından geliyor.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu