Urfa için çılgın iddia: Siyanür Fırat’a karıştı!

Erzincan'da altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salındığı ve siyanürün bölgenin su ihtiyacını karşılayan Fırat Nehri'ne karıştığı iddia edildi.

Urfa için çılgın iddia: Siyanür Fırat'a karıştı!

Siyanür borularının patlayarak Fırat Nehri’ne karıştığı iddiası Şanlıurfa ve bölge için yeni bir gündem konusu oldu.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler köyünde faaliyet yürüten bir altın madeni işletmesinin siyanür borusunda sızıntı olduğu yönündeki iddialar üzerine İliç Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve soruşturma başlatıldı.

 

Madene ait siyanür borusu patlayarak 20 ton siyanürün Fırat Nehri’ni besleyen dereye karıştığı iddia edildi.

 

ÖZDAĞ: SİYANÜR HARRAN’A KADAR İNİYOR

 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’da bölgeye giderek yaptığı basın açıklamasında çözüm çağrısında bulundu ve “Burada bir Çernobil yaşanıyor. Acil durum ilan edilmesi gerekiyor ve devletin bütün kaynaklarını buraya ayırması gerekiyor. Çünkü barajda toplanan bu zehir, kısa süre sonra bütün Türkiye’ye özellikle de güney illerimize doğru akmaya başlayacak. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu siyanür havuzu tahliye edilen borulardan dün geceden itibaren dışarı aktığı tespit edildi. Burayı büyütmeye karar vermişler ve inşaat devam ediyor. Burada siyanür denizi ortaya çıkacak. Bu siyanür nehre karışarak buradan Harran’a kadar iniyor ve oradan da Ortadoğu’ya. Bu bir katliam” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu