GenelYurt

Urfa Eczacı odası’ndan Fahiş Fiyat İddialarına yanıt

Nöbetçi eczaneler üzerinden yapılan bu tür haberler eczacıları hedef gösteriyor”

Urfa Eczacı odası'ndan Fahiş Fiyat İddialarına yanıt

Şanlıurfa Eczacı Odası Suruç İlçesi’nde bir eczane ile ilgili bazı haber sitelerinde yer alan haberi yalanladı.

Konuya dair yapılan yazılı açıklamada nöbetçi eczanenin ilaçtan fahiş fiyat talep ettiği ve fırsatçılık yaptığı iddialarının gerçek dışı olduğu belirtilerek “Bu haberler gerçeği yansıtmıyor. Son dönemde medyada özellikle nöbetçi eczaneler üzerinden yapılan bu tür haberler eczacıları hedef gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Eczacı Odası medyada yer alan bu haberlerin eczacılık camiasını son derece üzdüğünü söyleyerek, ”Eczacının ilaçta farklı fiyat talep etmesi mümkün değildir” sözleriyle açıklamasında şunlara yer verdi:

“İlacın fiyatı bellidir. İlacın fiyatını Sağlık Bakanlığı belirler. Eczacılar Bakanlığın belirlediği ilaç fiyatlarının üstünde ya da altında fiyat talep etmesi mümkün değildir. Bu tür şikayetler ve haberler eczaneleri hedef göstermektedir.

Ülkemizde satılan tüm ilaçların fiyatını senede bir kere Sağlık Bakanlığı belirlemektedir ve bu belirlenen fiyatın altında ya da üstünde bir ilacın satışının yapılması yasaktır. Dolayısıyla ilaç fiyatları Türkiye’nin her yerinde aynıdır, hiçbir şekilde ilaç fiyatı değiştirilemez.

7 gün 24 saat fedakârca çalışan meslek grubunun ve sadece o meslek grubuna ait ürünlerin bu şekilde lanse edilmesi, halkımızda bir meslek grubuna karşı kin ve öfke oluşturulmaya zemin ve imkân tanıyan bu tür haberlerin yapılması tasvip edilecek bir durum değildir.”

biha

 

Urfa com

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı