Urfa Çalışma Grubu’ndan Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Şanlıurfa’da yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili kamuoyu açıklaması yapan Urfa Çalışma Grubu, "Kentsel dönüşümü kimin için yapmalıyız?" dedi.

urfa calisma grubu
 
Şanlıurfa’da yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili Urfa Çalışma Grubunun kamuoyu açıklama yaptı.
 
Şanlıurfa’da yapılan kentsel dönüşüm projelerine farklı bir bakış ile kamuoyu açıklaması geldi. Kamuoyu açıklaması Urfa Çalışma Grubu tarafından yapıldı. Urfa Çalışma Grubu, “Kentsel dönüşümü kimin için yapmalıyız?” dedi.
 
Urfa Çalışma Grubu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
Şehrimizde son zamanlarda kentsel dönüşüm adı altında yapılan planlama ve projeleri yakından izlemekteyiz. Yaptığımız inceleme ve gözlemlerde bahse konu projelerin sıradan bir bakışla doğru işler görünen fakat süreci ve neticesi yıllarca sürecek, verilen emek, mesai, maliyetlerden sonra; kamu adına istenmeyen kamu birlikteliğinin hem mekansal hem ekonomik olarak sağlanmamış, bir dönüşüm karmaşasını ortaya çıkaracağını tespit etmiş bulunmaktayız.
 
Büyükşehir belediyemiz tarafından Alibaba Mahallesi ve Şehitlik Mahallesi’nde kentsel dönüşüm adı altında yapılan plan ve projeler incelendiğinde yapılması düşünülen projelerin şehir yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırıcı etrafındaki yapılaşmalarla tipoloji ve kat rejimi olarak Uyumsuz sosyal donatı alanlarından yoksun gelecek nüfusun yoğunluğunu kaldıramayacak altyapı eksikliklerine gebe bir yapı stoku olarak karşımıza çıkacağını görmekteyiz. Kentsel dönüşüm parçacı yaklaşımlarla şehri yamalı bohçaya çevirmek değil, bir bütün çerçevesinde tüm yaşam alanları ile halkımızı müreffeh bir şekilde Yaşatmaya ve yönelik olmalıdır. Yapının dönüşümünün yanında yapılan işlemin sosyolojik ekonomik psikolojik ve Şehircilik açısından yol açacağı durumlar irdelenmelidir.
 
Şehrimizin gerek çöküntü bölgeleri gerek riskli Yapı teşkil eden alanları ele alındığında, kentin yarısının kentsel dönüşüme konu edilebilmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Bu noktada kentsel dönüşüme bakış açımızı sorgulamak bunun bir ticaret olmadığını idrak etmek ve halkımıza bir an önce Çağdaş Şehircilik normlarına uygun bütün alt ve üst Yapı yapısıyla yaşam alanlarını sunmak elzemdir. Bu noktada sormamız gereken asıl soru şudur kentsel dönüşümü kimin için yapmalıyız? TOKİ için mi, belediye için mi? veya şehrimiz ve halkımız için mi? kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Urfa Çalışma Grubu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu