Urfa Büyükşehir, Aşık Sefai’yi Neden Davet Etmedi

Unesco ödülü almış Aşık Sefai'ye Urfa tanıtım günlerinde yer verilmedi. Aşık Sefai Urfa tanıtım gününde neden yer almadı? Alevî olduğu için mi davet edilmedi?

Unesco ödülü almış Aşık Sefai’ye Urfa tanıtım günlerinde yer verilmedi. Aşık Sefai Urfa tanıtım gününde neden yer almadı? Alevî olduğu için mi davet edilmedi?

Mehmet Acet namı diğer Aşık Sefai! UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ödülüne layık görülen, Şanlıurfa’nın önemli değerlerinden biri. Fakat kendisine Şanlıurfa Tanıtım Günleri programında yer verilmedi.

Aşık Sefai Davet Edilmedi?

Ankara’da ‘Şanlıurfa Tanıtım Günleri’ programı düzenlendi. Şanlıurfa’yı tanıtmak amacıyla bütün kültürlerinin sergilendiği programa Şanlıurfa’nın yaşayan en büyük değeri olan Aşık Sefai çağırılmadı. Şanlıurfa deyinde bilinmesi gereken isimin neden çağırılmadığı merak konusu haline geldi.

Şanlıurfa’nın yaşayan önemli bir hazinesi olan Aşık Sefai TRT Halk Müziği Repertuarına 30 eser kazandırmış bir değer. Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Kısas kırsalında doğan, dünya çapında Yaşayan Hazine’ olarak bilinen bu önemli değer Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından değer görmedi.

Aşık Sefai Alevi Olduğu İçin Mi Davet Edilmedi?

Aşık Sefai gibi öneli bir ismin programa davet edilmemesi Urfalıların gözünden kaçmadı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne durumun akıbetini soran vatandaşlar Aşık Sefai’nin neden davet edilmediğinin cevabını almak istiyor.

Kısaslı olan Aşık Sefai’nin alevi olduğu için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından davet edilmemiş olabilme ihtimali üzerinde duruldu. Bu ihtimali doğuran sebep ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Kısas’a hizmet götürmede oldukça yetersiz ve geç kalması oldu. Büyükşehir’in, yol ve su sorunu olan Kısas kırsalına hizmet vermekte kaplumbağa hızında ilerlemesi dikkatlerden kaçmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu