Uğur Tekstil işçileri yöneticilerine tepkili

Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Uğur Tekstil işçileri, bağlı bulundukları tekstil sendikası yöneticilerine tepki gösterdi.

Uğur Tekstil işçileri yöneticilerine tepkili

Şanlıurfa 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Uğur Tekstil fabrikasında çalışan yaklaşık 300 işçi sendikaya üye oldukları gerekçe gösterilerek Kasım 2021’de kısa süreli çalışan iş durumunda uygulanan ‘Kod-18’ maddesi ile işten çıkarıldı. O tarihten itibaren işçiler, bazen fabrika önüne bazen de kent merkezinde birçok eylem gerçekleştirdi.

Uğur Tekstil işçileri son olarak geçen hafta yine gündeme geldi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Ali Başak, sendikalarının girişimiyle fabrikanın yeniden faaliyete başladığını ve bütün işçilerin koşulsuz, kıdem ve ihbar tazminatlarını iade etmeden işbaşı yaptığını açıkladı.

Ancak Uğur Tekstil işleri bugün Rabia Meydanı’nda yaptıkları açıklamada sendika yetkililerine tepki gösterdi. Grubun basın açıklamasını Erdal Ayata okudu. Açıklamada, söz konusu sendika yetkililerinin işçilere ihanet ettiği ileri sürüldü. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bizler işe geri dönmek için mücadele ederken, sesimizi markaya, küresel sendikaya duyurmaya çalışırken, siz patron adına işçileri tek tek kandırıp davalarını geri çektirmeye çalışmakla uğraştınız. İşçileri arabulucuya götürerek patronun elinize verdiği belgeleri ve orda yazılı olan utanç verici maddeleri imzalatmaya çalıştınız. Bununla da yetinmediniz, bizim işe geri dönmemiz için uğraşan, bize destek olan küresel sendika temsilcisi Sayın Kuvvet Lordoğlu’nu patronla birlikte hedef haline getirdiniz. “

Sendika yetkililerine tepki gösterilen açıklamada, “Biz işçiler cahil bir koyun sürüsü değiliz. Biliyoruz, size göre biz işçiler kendi aklımızla ve kendi irademizle hakkımızı savunamayız. Eğer işçiler bir hak mücadelesi veriyorsa, eğer işçiler bir haksızlığa karşı çıkıyorsa sizin mantığınıza göre illaki biri onları kışkırtıyordur, biri onları kullanıyordur. Çünkü sizin gözünüzde işçilerin kendi iradesiyle hak arayacak, mücadele edecek aklı ve yeteneği yoktur. Çünkü sizin işçilere, işçilerin iradesine ve kararlarına saygınız olmadığı için, siz hiç bir konuda işçinin fikrini ve kararlarını önemsemediğiniz için, herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz” denildi.

İşçilerin, sendika yetkililerinin kendilerini suçlayacak bütün ithamlarına karşı belgelerle cevap vermeye hazır olduğunu kaydedilen açıklama, “Bu ülkeye haykırıyoruz ve iddia ediyoruz, en başından bugüne kadar söylediğimiz bütün iddiaları belgeleri ile kanıtlamaya hazırız ve hodri meydan diyoruz, yüreğiniz varsa ortaya koyun” denilerek sonlandırıldı.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu