Türkiye’deki Bu 16 İle Suriyeliler Giremez

İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu'nun seyreltme planının ardından edinilen bilgilerde Türkiye'deki 6 ile Suriyelilerin giremeyeceği öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin demografik yapısının bozulmaması amacıyla bir plan devreye soktu. Söz konusu planın ismi “Seyreltme planı” olurken, bu uygulamada 25’in üzerinde Suriyeli nüfusun olduğu bölgelerde hiçbir yabancıya ikâmet izni verilmeyeceği belirtildi.

Özellikle iç savaş nedeniyle Türkiye’ye yerleşen Suriyelilerin Türkiye’de demografik yapıyı bozmaması adına uygulamaya koyulan”seyreltme” planında 16 ilde Suriyelilerin kaydına artık izin verilmeyecek.

Konu ile ilgili açıklama Hürriyet yazarı Hande Fırat tarafından yapıldı. Fırat, “Suriyelilerin bir mahallede, ilçede adeta gettolaşmalarına müsaade edilmiyor. Yabancı nüfusunun mahalle nüfusunun yüzde 25’ini aşmasına izin verilmiyor” diyerek uygulamanın detaylarını şöyle açıkladı;

16 İL TAMAMEN KAPALI! İŞTE O YABANCILARA KAPALI O İLLER

Öncelikle bu yerleşim yerleri yabancılar için kayda kapatılıyor. Yine Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 16 il (Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova) her statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

52 İLDE 800 MAHALLE KAPALI

52 ilde toplam 800 mahalle ile İstanbul’da Fatih ve Esenyurt ilçeleri de her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

Kayıt kapama dışında atılan ikinci adımda ise yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerindeki Suriyeliler gönüllülük esasıyla farklı ilçe ve illere yerleştiriliyor.

URFA’DA NE KADAR SURİYELİ VAR?

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 27 Ocak tarihli verilerine göre Şanlıurfa’da 427 bin 818 Suriyeli bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) verilerine göre,  Şanlıurfa nüfusu 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla 2 milyon 143 bin 20 kişi oldu. Kentin Suriyelilerle birlikte nüfusu 2 milyon 570 bin 838 ediyor.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu