Türkiye’de İlk Urfa’da İzolatörlü 1000 Konut

Başkan Kuş, Türkiye’de ilk kez uygulanacak sismik izolatörlü 1000 konut projesinin temelini birkaç hafta içinde ilçede atacaklarını kaydetti.

Türkiye'de İlk Şanlıurfa'da İzolatörlü 1000 Konut

Türkiye’de İlk Şanlıurfa’da İzolatörlü 1000 Konut

Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş, toplu konutlarda Türkiye’de ilk kez uygulanacak sismik izolatörlü 1000 konut projesinin temelini birkaç hafta içinde ilçede atacaklarını kaydetti.

Akçakale yolu–Batıkent TOKİ bağlantısı güzergâhında, Şahinler-Kadıkendi ve Keberli Mahalleleri arasındaki 360 hektarlık rezerv konut alanında inşa edilecek 1000 konut projesini yerinde inceleyen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İzolatörlü 1000 Konutun Temeli 1 Hafta İçinde Atılacak

Çok sayıda iş makinesi ve kamyonun çalıştığı bölgede, inşaatta çalışacak işçilerin kalacağı şantiye binası da tamamlandı. İmar yolları kazı ve hafriyat işlerinin devam ettiği proje alanında, birinci etap temel kazı çalışmalarına başlandığını açıklayan Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş,  toplu konutlarda Türkiye’de ilk kez uygulanacak sismik izolatörlü 1000 konut projesinin temelini birkaç hafta içinde atacaklarını söyledi.

Kuş: Sismik İzolatörlü Binalar Eyyübiye’de Yaygınlaşacak

Uygulayacakları 1000 konutluk projeyi, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle revize ederek sismik deprem izolatörlü sisteme çevirdiklerini kaydeden Kuş, “Eyyübiye’de yeni bir mahalle anlamına gelen 1000 konutluk projemizi sismik deprem izolatörlü sistemle revize ettik. Türkiye’de bu büyüklükte bir konut projesinde deprem izolatörü ilk kez Eyyübiye ilçemizde uygulanacak. Tabii bu bizim için büyük bir mutluluk verici proje. Projede imzamızın olması hasebiyle gerçekten çok mutluyuz. İnşallah sismik izolatörlü binalar Eyyübiye’de ve Şanlıurfa’da yaygınlaşacaktır. İnsanlarımızın güvenli ortamlarda, rahat şekilde yaşamalarına vesile olacağız” dedi.

Kuş: Tarım Alanlarını koruyoruz

Gerek İl Genel Meclisi Başkanlığı, gerekse belediye başkanlığı yaptığı dönem içerisinde tarım alanlarını korumaya yönelik ciddi bir hassasiyet içinde bulunduğunu dile getiren Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, “Tarım arazilerine bir çakıl taşı dahi koymama hassasiyetiyle hareket ettik. Bu manada yapımına başlayacağımız sismik deprem izolatörlü 1000 konut projemizi de dağ eteğinde, sert zeminde uyguluyoruz. Sert zeminde olmasına rağmen yine vatandaşlarımız oturdukları evlerinde güvenle yaşasınlar diyerek, sismik izolatör de kullanıyoruz. İnşallah Eyyübiyeli kardeşlerimize, Şanlıurfalı hemşehrilerimize yüzde yüz güvenli evler kazandırıyoruz” diye konuştu.

Projedeki ilerleme hakkında bilgi veren yüklenici firma yetkilileri ise, imar yolları çalışmaları devam ederken ilk etabın temel kazısına başladıklarını, yaklaşık 15 gün sonra temel atma seviyesine geleceklerini ifade etti.

Üst üste yaşanan deprem ve sel felaketleriyle birlikte önemi daha da artan güvenli konut alanı anlamında, Şanlıurfa’nın sağlam zeminli dağlık alanlarında uygulanacak proje, TOKİ ile birlikte özel sektör yatırımcılarının da bölgeye ilgisini artıracak.

Üzerinde neredeyse hiç toprak olmayan dağlık alanın Eyyübiye Belediyesi öncülüğünde imara açılmasıyla, tarım arazilerinin korunması sağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu