Torpil Hoş Değil Ama Elde Edilen Kazanç Helaldir

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, “Torpille işe girmek hoş değil ama kazancı helaldir?” dedi.

Torpil Hoş Değil Ama Elde Edilen Kazanç Helaldir

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, yaptığı açıklama ile gündeme düştü. Torpille işe girme konusunda sorulan bir soruya yanıt veren Bozkurt, elde edilen kazancın helal olduğunu belirtti…

Bozkurt, torpille işe girmek haram mı? sorusuna verdiği yanıtta şu ifadelere yer verdi; “Torpille işe girmek hoş değil ama elde edilen kazanç helaldir.” dedi. Bozkurt açıklamalarının tamamında şu ifadelere yer verdi;

“İşe nasıl girdiği ile elde ettiği kazancını farklı tutmamız lazım. Yani elde edilen kazanç helaldir. Torpil hoş değil Fakat girdikten sonra emek verdi, bir mesai harcadı ve onun karşılığında da bir kazanç elde etti. Onu ayrı tutmak lazım. Yani işe girdikten sonra elde edeceğimiz kazanç, tamamen meşrudur. Emeğimizin karşılığıdır. Yapılan iş de meşrudur. Oradan elde edilen kazancın, işe girme sebebimizle ayırt etmemiz lazım. Farklı tutmamız lazım. Yani elde edilen kazanç helaldir.”

Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt’un “Torpille işe girmek hoş değil ama kazanç helal” sözleri, kamuoyunda tartışmalara yol açtı.

Bazıları Bozkurt’un sözlerine katılırken, bazıları ise torpilin her zaman haksız kazanç olduğunu ve helal olamayacağını savundu.

Bozkurt’un Sözlerine Katılanlar:

Bozkurt’un sözlerine katılanlar, torpilin ahlaki açıdan hoş bir davranış olmadığını, ancak bunun kişinin kazancını haram kılmadığını savunuyorlar. Bu görüşe göre, torpille işe giren kişi, işini layıkıyla yapıyorsa ve emeğinin karşılığını alıyorsa, kazancının helal olduğu kabul edilebilir.

Bozkurt’un Sözlerine Katılmayanlar:

Bozkurt’un sözlerine katılmayanlar ise torpilin her zaman haksız kazanç olduğunu ve helal olamayacağını savunuyorlar. Bu görüşe göre, torpil, liyakat sistemini zedeliyor ve haksızlığa yol açıyor. Torpille işe giren kişi, emeğinin karşılığını değil, torpil sayesinde elde ettiği bir imtiyazı alıyor. Bu nedenle, torpille elde edilen kazanç haram kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu