Tatlıses, Zeytin Ağaçlarını Kesip AVM Yapacak

İbrahim Tatlıses’in Balıkesir’de açacağı AVM için: “Tatlıses zeytin ağaçlarını kesip AVM yapacak” denildi.

tatlises

İbrahim Tatlıses’in Balıkesir’de AVM açacağı haberinin ardından Balıkesir halkı zeytinliklere zarar verilecek diye ayaklandı.

Tatlıses’in de ihalesine katılıp kazandığı AVM’nin yapılacağı 23 bin 761 metrekare alanın büyük çoğunluğunun zeytin ağaçları ile kaplanmış olması çevre sakinlerini endişelendirdi.

150 milyon TL bedelinde olduğu belirtilen ihaleden sonra yapılacak olan AVM’nin 23 yıl kullanım süresi olacak. Bu süreden sonra AVM’nin mülkiyeti belediyeye geçecek.

Bu Katliam Projeye Engel Olacağız

AVM’nin yapımına başlanacağının açıklanmasının ardından çevre gönüllüleri İzmir-Çanakkale asfaltı cepheli zeytinlik alandaki proje için endişeli olduklarını dile getirdi. 50 – 60 yıllık olduğu bilinen zeytin ağaçlarının sökülüp başka yere dikilmesinin mümkün olmayacağını belirten Burhaniye Çevre Platformu, “Zeytinlikler adım adım yok ediliyor” açıklamasında bulundu.

Twitter hesaplarından da “Tüm doğa ve yaşam savunucularıyla bu katliam projesine engel olacağız” paylaşımları yapılmaya başlandı.

Burhaniye Belediyesi Açıklama Yaptı

Yapılan bu paylaşımların ardından Burhaniye Belediyesi, konu ile ilgili açıklamada bulundu. Belediye, alanda 175 zeytin ağacı bulunduğunu ve bu zeytin ağaçlarının Zeytin Koruma Yasası’ndan 8 yıl evvel imara dahil edilen bir alan olduğunu kaydederek şu açıklamada bulundu; “Parsel içerisinde bulunan zeytin ağaçları Belediyemizce numaralandırılarak Belediyemize ait Karınca deresi kenarında bulunan parkların içerisine aynı sayıda taşınarak dikilecektir. Zeytin ağacının taşınabilir özelliği dolayısıyla herhangi bir zayiat olmayacaktır. Bir kısmı ise inşaat haricinde rekreasyon alanında kalan bölüme isabet eden ağaçlar kalacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu