Tarım Kredi Mağduru Çiftçilerin Borçları Yapılandırılıyor

Mağdur çiftçilere yeni yapılandırma ile kredi borçlarındaki cezai faizler silinecek, taksitlendirilen borçlardan da faiz alınmayacak.

Tarım Kredi mağduru çiftçilere ikinci bir borç yapılandırma imkanı getirildi. Yeni yapılandırma ile kredi borçlarındaki cezai faizler silinecek, taksitlendirilen borçlardan da faiz alınmayacak.

Tarım Kredi mağduru çiftçilerin ayladır sürdürdükleri mücadelede sonuç alındı. Tarım Kredi mağduru çiftçiler, yüksek faizden dolayı borçları katlanarak artarken, kredi borçlarını ödeyemeyecek hale gelmiş ve icralık duruma düşmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile görevden alınan Fahrettin Poyraz, mağdur çiftçilerin sorunlarına çözüm üretmek yerine kredi borcunu ödeyemeyen çiftçi sayısını çok düşük göstererek, sorunun üstünü örtmeye çalışmıştı. 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde yeni göreve gelen Hüseyin Aydın, öncelikli olarak mağdur çiftçilerin sorununa çözüm bulmak için bir çalışma başlatarak, yeniden bir yapılandırma imkanı getirdi. Söz konusu yapılandırma şartları bugün kamuoyuna açıklandı.

2017 ÖNCESİ BORÇLARDAN CEZAİ FAİZLER SİLİNECEK

Tarım Kredi Kooperatifi’nden yapılan açıklamaya göre, mağdur çiftçiler, 2017 ve öncesi borçları ile 2018-2020  vadeli borçlarını 60 aya kadar vadelendirebilecek. Taksitlendirilen alacaklara da faiz işletilmeyecek. 2017 ve öncesi borçlardan cezai faizler silinecek.

AÇIKLANAN BORÇ YAPILANDIRMA ŞARTLARI…

“31.12.2020 ve daha eski vadeli borcu bulunan ortaklarımız, 30.09.2022 tarihine kadar başvurmaları halinde, aşağıda ayrıntıları yer alan yapılandırmadan taksitlendirme veya defaten ödeme suretiyle yararlandırılacaktır.

DEFATEN ÖDEME KOŞULLARI

31.12.2020 ve daha eski vadeli kredi borçlarının defaten ödenmesi halinde birikmiş temerrüt faizinin tamamı silinecektir.

TAKSİTLENDİRME KOŞULLARI

2017 ve daha eski vadeli kredi alacaklarımızdaki temerrüt faizinin tamamı silinecek ve bu kapsamda hesaplanacak yeni borç tutarı;

Hiç peşinat ödenmeksizin 24 aya kadar;

Yüzde 10 oranında peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar,

Yüzde 20 oranında peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar,

Yüzde 30 oranında peşinat ödenmesi halinde 60 aya kadar

2018-2020 vadeli kredi alacaklarımızın taksitlendirilmesi halinde, yapılandırma tarihindeki borç tutarı;

Yüzde 10 oranında peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar,

Yüzde 20 oranında peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar,

Yüzde 30 oranında peşinat ödenmesi halinde 60 aya kadar

Taksitlendirilen alacaklara faiz işletilmeyecektir.

Taksitlerin vade tarihleri arasında azami 1 yıl olacak ve taksit tutarları eşit olacaktır.

Defaten ve taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkânından faydalanabilmek için 30.09.2022 tarihine kadar Kooperatiflere başvurabilecekler.”

BİHA

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu