Tanal’dan Beyazgül’e: Urfalı’nın 5 Milyon Doları Nerde?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde su sorunu yaşayan vatandaşların içler acısı halini gözler önüne serdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde su sorunu yaşayan vatandaşların içler acısı halini gözler önüne serdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın içme suyu yapması için Kuveyt Emiri el Sabah’tan alınan 5 milyon doların ne olduğunu sorguladı.

Alınan 5 milyon dolar Siverek’te suya ulaşamayan vatandaşların faydalanması için Gedik İçme Suyu Projesi kullanılacaktı. Yıl 2022’nin yarısını geçmişken vatandaşların içme suyuna ulaşamadığını eliştiren Tanal, kuyudan çekilen suyun halini gözler önüne serdi.

Tanal, Siverek’te incelemede bulunduğu köyde vatandaşların sesine ses olmak için bir heyet eşliğinde içler acısı hali gözler önüne serdi. Tanal, köye yaptığı ziyaretin ardından şu ifadelere yer verdi;

“Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Kuveyt Emiri’nden aldığı 5 milyon dolar hibeyle güya #Siverek’te 16 kırsal mahalleyi kapsayan Gedik İçme Suyu Projesi’ni hayata geçirdi. Proje çöktü. Hemşerilerim susuz kaldı. Bugün o mahallelerden Çukurca’ya gittik. Gözlerimize inanamadık!

Gedik İçme Suyu Projesi kapsamında musluklardan su akmadığı için vatandaşlar eşeklerle köye 2 kilometre uzaklıktaki kuyudan gelip suyu götürüyor. Bu su yüzünden çocuklar hastalanıyor. Sudaki kirlilik dikkat çekiyor. Açık kuyudaki suyun yüzeyi kirlilikten gözükmüyor.

İçilen suda yosun, güvercin dışkısı, tüyleri, hayvan ölüleri bulunuyor. Siverek’te Gedik İçme suyu Projesi kapsamındaki Çukurca Mahallesi ve diğer mahallelerde vaziyet budur.

Kuveyt Emiri el Sabah’tan alınan 5 milyon doları projeye gömen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili makamlar, vatandaşın bu sorunuyla ilgilenmiyor. Üstelik Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ŞUSKİ’nin tankerleriyle vatandaşa parayla su satıyor.

Ey sayın yetkililer, siz gelip bu sudan içe bilir misiniz? Hem içme suyu projesinin parasını Kuveyt devletinden aldınız hem de projeyi sonradan yapılan müdahalelerle çökerttiniz.

Siverek halkını bu duruma düşürenler utansın! Kadınlar, eşeklerle her gün gelip bu ilkel kuyudan su taşıyor. Suyu evde süzüp içime hazır hale getiriyor.

Kuyu suyuyla yüzünü yıkayan çocuklar mikrop kapıyor. Suyu içenler zehirleniyor. Bugün bizlere eşlik eden CHP Şanlıurfa İl Başkanımız Ferhat Karadağ, İl Başkan Yardımcımız Ronayi Paydaş, İl-İlçe örgütümüzle birlikte bu meselenin takipçisi olacağız.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu