Tanal Urfa Çevre Müdürlüğündeki Hırsızlığa El Koydu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İl Müdürlüğü ile ilgili basında yer alan haberler hakkında açıklamada bulundu.

Rok'un kaçı yolu kapandı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İl Müdürlüğü ile ilgili basında yer alan haberler hakkında açıklamada bulundu.

Basına yansıyan haberlerde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürülüğne ait tarihlerinde Şanlıurfa bazı yerel haber sitelerinde Müdürlüğümüze ait “Donatı Tespit Cihazı”nın dönemin Yapı Malzemeleri Şube Müdürü tarafından özel bir firmaya verilerek kullandırıldığı ve değiştirildiği, buna karşın idare tarafından adı geçen şube müdürü hakkında işlem yapılmayarak korunduğu iddiaları yer aldı.

Tanal, iddialarda bahsi geçen konu ile ilgili açıklamada bulundu. “Konunun takipçisiyiz” diyen Tanal: “Şanlıurfa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ndeki cihaz yolsuzluğu iddialarının üzerine kararlılıkla gidilmelidir. Ayrıca Şanlıurfa’da denetlenen firmaların yetkilileri dinlenerek, elde edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda soruşturma genişletilmelidir. Ucu kime dokunursa dokunsun gereken yapılmalıdır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyiz!” ifadelerine yer verdi.

Tanal, yaptığı bu açıklama ile beraber Şanlıurfa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin ARAS’ın basın ve kamuoyu açıklamasını da yayınladı.

Basın ve Kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Konu: 19.02.2022 tarihinde İl Müdürlügümüz ile ilgili Şanlıurfa da bazı yerel basın sitelerinde çıkan haber hakkında.
19-20 Şubat 2022 tarihlerinde Şanlıurfa bazı yerel haber sitelerinde Müdürlüğümüze ait “Donatı Tespit Cihazı”nın dönemin Yapı Malzemeleri Şube Müdürü tarafından özel bir firmaya verilerek kullandırıldığı ve değiştirildiği, buna karşın idare tarafından adı geçen şube müdürü hakkında işlem yapılmayarak korunduğu iddiaları yer almaktadır.
Konunun hassasiyetine binaen açıklama yapılma ihtiyacı duyulmuştur.

Adı geçen personelimiz Yapı Malzemeleri şube müdürü olarak görev yapmakta iken Bakanlığımızca açılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavını kazanarak 26 Temmuz 2021 tarihinde Bakanlığımız tarafından Çed ve Çevre İzinleri Şube Müdürü olarak ataması yapılmıştır.

Söz konusu haberde bahsedilen iddialarla ilgili olarak; 01 Eylül 2021 tarihinde Müdürlük Makamına verilen dilekçe neticesinde İl Müdürlüğümüz konu hakkında haberdar olmuştur. Konuya vakıf olunmasının hemen ertesi günü Müdürlüğümüz tarafından: 02 Eylül 2021 tarihinde, iddialarla ilgili muhakkik atanarak gerekli araştırma ve incelemenin yapılması için Şanlıurfa Valiligine (Il Idare Kurulu Müdürlüğüne) talepte bulunulmuştur.

Ayrıca Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına, aynı konuyla ilgili verilen 06.09.2021 tarihli bir şikâyet dilekçesi de İl Müdürlüğümüze gönderilerek konunun incelenerek gereğinin yerine getirilmesi istenmiştir. Müdürlüğümüzce 14.09.2021 tarihinde sürecin tarafımızca takip edildiği ve akıbeti ile ilgili Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına da bilgi verilmiştir.

Bu kapsamda Şanlıurfa Valiligi Il Idare Kurulu Müdürlüğünce muhakkik tayin edilerek iddialar hakkında soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma halen devam etmektedir. Ayrıca adı geçen Şube Müdürünün, Il Müdürü ve Idare tarafından kollanip korunduğu iddiası da tamamen gerçek dışıdır. Bütün süreçler mer’i mevzuat çerçevesinde süresi içerisinde başlatılarak tarafımızdan da yakından takip edilmektedir. Soruşturma neticesine göre ilgili Şube Müdürü hakkında gerekli iş ve işlemler yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Hüseyin ARAS Şanlıurfa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu