Tanal, Şanlıurfa’daki Skandalı Meclise Taşıdı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa halkına göz göre göre temiz ve sağlıklı olmayan suyun içirilmesi skandalını, Meclis kürsüsünden ifşa etti.

Tanal, Şanlıurfa'daki Skandalı Meclise Taşıdı

TBMM Genel Kurulu’nun önceki akşamki oturumunda söz alan CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, her vatandaşın sağlıklı, içilebilir, temiz suya erişim hakkı bulunduğunu vurgulayarak, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Ovabeyli Mahallesi’nde vatandaşların kullandığı içme suyunda, insan sağlığında dönüşü imkansız tahribatlara yol açan, “mavi bebek sendromu”na (bebeklerde ortaya çıkan doğumsal kalp hastalığı) yol açan nitratın aşırı miktarda bulunduğu tespitini içeren Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün Nitrat İzleme ve Mobil laboratuvarlarının analiz sonucunu paylaştı…

Tespite Rağmen Sağlıksız Su İçiliyor

Söz konusu nitrat analiz sonucunun, Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Faik Çelik tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirildiğini, ancak hiçbir tedbir alınmayarak, mahalle sakinlerinin kirli ve sağlıksız suyu içmeye devam ettiğini anlatan Tanal, “Elimde resmî bir belge var, Eyyübiye ilçesine bağlı Ovabeyli Mahallesi’yle ilgili bu resmî belge, Şanlıurfa Valiliği İl Tarım Müdürlüğü’nün… Değerli Şanlıurfalı milletvekili arkadaşlarımız da burada, eğer siz hakikaten bunu hukuken kabullenebiliyorsanız Şanlıurfalılar da kabullenir ama siz hukuken kabullenemeyecekseniz Şanlıurfalıların da bu şekildeki bir suyu içmeye isyan etmeleri en doğal haklarıdır” ifadelerini kullandı…

Tanal, Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Faik Çelik’in imzasını taşıyan söz konusu uyarı yazısının içeriğinin “Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün Nitrat İzleme ve Mobil laboratuvarların çalışmaları sonucu, Mahallenizin (Eyyübiye Ovabeyli Mahallesi) içme suyunda yapılan nitrat analizinde, nitrat miktarı kabul edilebilir değerlerin üzerinde bulunmuştur… İçilmesi sağlık açısından uygun olmayıp, içilmemesi konusunda mahalle sakinlerinin bilgilendirilmesi hususunda gereğini arz ederim… Bilgi için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’ne…” şeklinde olduğunu vurguladı.

Tanal, Şanlıurfa'daki Skandalı Meclise Taşıdı

Sizi Allah’a Havale Ediyorum

CHP’li vekil Mahmut Tanal, devamında “Hâlen bu su içiliyor değerli arkadaşlar; yazıktır, günahtır! Urfalılar bunu hak etmiyor ve ben sizi Allah’a havale ediyorum! Ne diyeceğim ben?” diyerek tepkisini dile getirdi. Tanal’ın konuşması, CHP sıralarından alkış aldı.

Suda Nitrat ve Nitrit Nedir?

Nitrat (NO3) ve nitrit (NO2), çevrede bulunan hem doğal hem de insan yapımı nitrojen formlarıdır. Nitrat insan vücudunda nitrite dönüşebileceğinden, içme suyundaki büyük miktarlarda nitrat insan sağlığına zararlıdır. İçme suyundaki aşırı nitratlar “mavi bebek sendromuna” (bebeklerde ortaya çıkan doğumsal kalp hastalığı) veya methemoglobinemiye neden olabilir… Nitratlar doğal olarak oluşur. Tüm yağış ve yeraltı suyu akiferleri bir miktar nitrat-nitrojen içerir. Bununla birlikte, kirlenmiş kırsal su kaynakları, diğer nitrat kaynaklarının keşfedilmesi için bir ipucu sağlar. Nitrat, çiftçilerin tarım arazilerine inorganik gübreler ve hayvan gübreleri yaydığı tarımsal su havzalarında birikir… Ekinler tarafından alınmayan nitrojen, topraktan yeraltı sularına sızabilir ve daha sonra şarj alanlarına veya özel kuyulara akabilir… Kırsal topluluklardaki sakinler tipik olarak arsa üzerinde septik sistemler kullanır ve bazı ev sahipleri çim gübrelerine güvenir… Bunlar da içme suyunda nitrat kaynakları olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu