Tadıyla değil fiyatıyla cep yakıyor

Yaşanan ekonomik kriz ve iğneden ipliğe gelen zamlar, Şanlıurfa’nın en önemli lezzetlerinden biri olan lahmacunu da etkiledi.

Tadıyla değil fiyatıyla cep yakıyor

Türkiye’nin en önemli gastronomi şehirlerinden biri olan Şanlıurfa’nın vazgeçilmez lezzetlerinden lahmacun artık tadıyla değil, fiyatıyla cepleri yakıyor. Doğal gazdan elektriğe, undan ete gelen peş peşe zamlar lahmacunun da maliyetini artırdı. Hal böyle olunca Urfa’nın geleneksel lezzetinin tadı kaçtı. Yöre halkı tarafından ‘kıymalı’ olarak da adlandırılan lahmacunun tanesi 20 ila 25 TL arasında değişiyor. Esnaf, artan fiyatlar nedeniyle lahmacunun artık restoranlarda tercih edilmediği belirtti.

işletmeler, yaşanan fiyat artışlarının ardından kentte eskisi gibi lahmacuna rağbet olmadığını ifade etti. Vatandaşların lahmacunu restoranda yemeği lüks olarak gördüğünü ve bu yüzden lahmacun satışlarının düştüğünü belirtti.

 

 

POLAT: RESTORANDA LAHMACUN YEMEK LÜKS OLDU

 

Kentte yaklaşıl 15 yıldır lahmacun ustalığı yapan Bilal Polat, vatandaşların artan fiyatlar nedeniyle restoranda lahmacunu eskisi gibi çok tercih etmediğini söyledi.

“Özelikle dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistler lahmacunu çok beğeniyor” diyen Polat, şunları söyledi:

“Lahmacun fiyatları yüksek, bunun nedeni ise malzeme fiyatlarına gelen zamlar. Elektrik, doğal gaz, kira, personel giderleri artınca bu da lahmacun fiyatlarına yansıdı. Bizler yine işletme olarak müşterimizi memnun etmek için maliyetleri karşılamasa da lahmacuna zam çok fazla yapmadık. Lahmacunun tanesi geçen yıl 10 lira ile 15 lira arasında değişiyordu, şimdi tanesi 20-25 lira arası. Bunu porsiyon yapsak içeceği ile 65-70 TL’yi buluyor. Vatandaş fiyatları yüksek buluyor ve artık dışarıda lahmacun yemeği lüks olarak görüyor. Vatandaş eskisi gibi gelip lahmacun yemiyor.”

 

 

ARSLAN: MALİYETLER FİYATLARI ATTIRDI

 

Balıklıgöl’de tarihi çarşılar bölgesinde işletme çalışanı Abdullah Arslan, artan maliyetler nedeniyle lahmacun fiyatlarının da yükseldiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bir porsiyonda 3 tane lahmacun var. Normal fırın lahmacunlarına göre boyut olarak büyük. Urfa lahmacunu farklı oluyor. Lahmacunun içine toklu kuzu eti, soğan, biber, yeşillik, domates ve baharat çeşitleri giriyor. Özelikle Urfa acısı girmezse olmaz. Geçen yıl lahmacunun tanesi 12 TL, porsiyonu ise 35 TL. Şimdi lahmacunun tanesi 20 TL, porsiyonu ise 60 TL. Bunun nedeni ise artan maliyetler. Elektrik, su, doğal gaz, sebze fiyatları hepsi arttı. Özellikle geçen yıl bir un çuvalının fiyatı 200 ila 250 lira arasındaydı, şimdi 400 liranın üzerinde. Etin kilosu geçen yıl 70-75 liraydı, şimdilerde etin kilosu 120 TL.”

 

“ESKİDEN ANA YEMEĞİMİZDİ”

 

“Biz fiyatların artmasını istemiyoruz. Çünkü fiyatlar artınca kazancımız düşüyor” diyen Arslan, “Eskiden lahmacun ana yemeğimizdi, eskiden çok tüketilirdi şimdilerde eskisi gibi tüketilmiyor. Dışarından gelen yabancı turistlerin talebi çok. Urfalıların restoranda lahmacun yemesi hayal oldu. Bu maliyetlerin artışı durursa, yemek fiyatları da durur. Biz fiyatların artmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu