ŞUTSO: Antakya Medeniyetler Korosu Urfa’da

Antakya Medeniyetler Korosu, ŞUTSO AB Bilgi Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyonla, Balıklıgöl Platosunda sanatseverlerle buluştu.

sutso

ŞUTSO: Antakya Medeniyetler Korosu Urfa’da

Üç semavi din, farklı mezhep, kültür ve meslekten kişilerin bir araya gelerek kurduğu Antakya Medeniyetler Korosu, “9 Mayıs Avrupa Günü Dayanışma Konserleri” kapsamında, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) AB Bilgi Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyonla, Balıklıgöl Platosunda sanatseverlerle buluştu. Yoğun ilgiyle gerçekleşen konser, renkli anlara sahne oldu.

Konserde Dayanışma Mesajları Verildi

Her yıl farklı temalarla birlik ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla kutlanan 9 Mayıs Avrupa Günü’nde bu yıl beraberlik ve barış ruhunu vurgulamanın yanı sıra, yaşanan deprem felaketine ilişkin dayanışmaya da dikkat çekildi. Geçtiğimiz Pazar akşamı, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, Meclis Başkanı Serhat Karadağ, Meclis Üyeleri Ahmet Bulut, Ali Yetim, İsa Gökmen ve Mehmet Küçük ile Romanya’nın Şanlıurfa Fahri Konsolosu Mehmet Erdem ve Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail Kaya’nın iştirakiyle düzenlenen etkinlikte farklı etnik kökenlere ve farklı inançlara mensup üyelerden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, Avrupa Birliği Bilgi Dayanışma Dinletisi performansı sergiledi. “Birlikte Daha Güçlüyüz” sloganıyla gerçekleşen, şarkılarla birlik ve dayanışma mesajları verilen konser, yoğun katılımla gerçekleştirildi.

sutso 2

Etkinlik, Başkan Mehmet Yetim’in Konuşmasıyla Başladı

Etkinlik Programı, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim’in açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Mehmet Yetim konuşmasında şunları kaydetti: “Kıymetli Hazirun, Basınımızın Güzide Temsilcileri ve Değerli Konuklar, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odamızın destekleri ile Avrupa Gününe özel gerçekleştirdiğimiz Antakya Medeniyetler Korosu Konserine Hoş Geldiniz, sizleri kurumum ve şahsım adına saygı ile selamlıyorum.

Bu yıl Avrupa Günü etkinlikleri;  birlik, beraberlik ve barış ruhunu vurgulamanın yanı sıra, 6 Şubat’ta ülkemizde meydana gelen yüzyılın felaketinden sonra dayanışmaya dikkat çekiyor. Depremden sonra, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, 1600’den fazla arama-kurtarma görevlisi ve 111 arama köpeğinden oluşan 32 arama kurtarma ekibi ile ülkemize yardıma koşmuş, 6 sağlık ekibi ve 5 sahra hastanesinde binlerce insan tedavi edilmiş ve daha sonra bu ekipmanlar deprem bölgesine bağışlanmıştır.

sutso 2

“Birlikte Daha Güçlü”

Ayrıca; Mart ayında Avrupa Birliği ve Uluslararası Toplum üyeleri tarafından düzenlenen Bağış Konferansı’nda ise depremzedelerimiz için 6 Milyar Avro’nun üzerinde yardım taahhüdünde bulunulmuştur. Bu yıl Avrupa Birliği’nin doğum gününü, dayanışma ruhuna uygun olarak “Birlikte Daha Güçlü” sloganıyla Antakya Medeniyetler Korosu Konseriyle gerçekleştiriyoruz.

sutso 4

Antalya Medeniyetler Korusu Depremde 7 Üyesini Kaybetti

Sunuş sırasında bahsedildi, maalesef ki Antakya Medeniyetler Korosu 7 üyesini kaybetti, binaları yıkıldı, enstrümanları ve kostümleri göçük altında kaldı. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm ülkemize başsağlığı, Koro Şefi Yılmaz Özfırat Hocamız başta olmak üzere koro üyelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Değerli Konuklar, Bizler bu konser ile Medeniyetler Korusunun depremden sonra sesinin daha çok duyurulmasına ve güçlenerek tekrar ayağa kalkmasına destek vermek ve onların bir nebze de olsa hayatlarına dokunmak istedik.

Tabi ki en büyük desteği sizler, buraya gelerek yoğun ilginiz ile gösterdiniz.

sutso 1

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, artık farklı farklı şehirlerde ikamet etmek zorunda kalan başta Hocam Yılmaz Özfırat’a ve değerli sanatçılarımıza, siz saygıdeğer tüm dinleyicilere şükranlarımı sunuyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.”

Başkan Yetim’in konuşmasının ardından Koro Şefi Yılmaz Özfırat yönetiminde konser icra edildi. Birbirinden renkli anlara sahne olan konserde, katılımcılar doyasıya eğlendi.

Yaklaşık 2 saat süren konserin ardından ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim Koro Şefi Yılmaz Özfırat’a, günün anısına plaket takdiminde bulundu. Konser aile fotoğrafı çekiminin akabinde sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu