Şükrü Kırboğa Selin Sebeplerini Madde Madde Açıkladı

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Şükrü Kırboğa, Şanlıurfa'da yaşanan sel felaketine değindi. Kırboğa, selin sebeplerini maddeler halinde açıkladı.

kirboga
 
Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Şükrü Kırboğa, Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketine değindi. Kırboğa, selin sebeplerini maddeler halinde açıkladı.
 
Kırboğa, “Şehrimizin makus kaderi” dediği sel felaketi hakkında şu açıklamalarda bulundu;
 
1) 2023 yılında nüfusu 2 milyonu aşan Şanlıurfa’da şehrin tam göbeğinde yaşanan sel sonucu onlarca insan hayatını kaybetti. Peki buna neden olan unsurlar nelerdi, neler yapıldı ki bu acı son şehrimizin makus kaderi oldu. Kısaca sizlere sel felaketine neden oldu izah edelim;
 Çarpık Kentleşme
 Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşümün olması.
 Dere yataklarının imara açılması.
2) Bu nedenler durumun özeti olmaya yeterlidir ama biz kamuoyunu aydınlatma açısından en ince ayrıntısına kadar ifade edelim.
 Öncelikle sorunlara altyapı tekniği ile değil de sadece görsel çözümler getirilmesidir. BU da liyakatin bittiğini ve işin ehillerde olmadığını göstermektedir.
 Misal, altyapı ile ilgili birimin başında bulunan daire başkanının Tekniker olması. İlkokul mezununun şube müdürü olması gibi Liste böyle uzayıp gidiyor.
3) Belediyenin kadrolarını incelediğiniz de baştan aşağı liyakatsiz ve hukuksuz bir örgütlenmenin olduğunun görürsünüz. Genel Sekreter’in yaptığı birtakım yolsuzluklar basına bile yansımıştır.
4) Şehir dışından ithal memur getirerek kritik görevlerde yer vermeleri yaptıkları hukuksuzluk ve yolsuzluklara kılıf uydurmanın bir başka yüzüdür. Örneğin Abide kavşağında yapılan alt geçit projesinin Novada Park AVM yönüne doğru tam ortasından bir çıkışı vardı.
 Bundan dolayı merkez ortaokulunun bir bölümünün yıkılmasına rağmen Novada park yönüne yapılacak çıkışın kazısı yapılmasına rağmen vazgeçtiler. Bu çıkış yapılmış olsaydı o kadar insan alt geçitte ölmeyecekti ve orada can pazarı yaşanmayacaktı. O alt geçitten ve Novada Park AVM’nin arkasındaki yol çift yön olacaktı.
 Novada arkasındaki cami bile tüm uyarılara rağmen Cavsak deresinin tam üstüne yapıldı. TOKİ mevcut belediyenin olduğu yeri projelerken dere üstü yol olarak projelenmiştir nitekim bu kayıtlarda mevcuttur, incelendiği takdirde detaylarına ulaşılacaktır.
5) Eski belediye başkanlarımızdan Abide kavşağı için sunduğu projede hem alt geçit hem de üst geçitleri mevcuttu. 2012-2013’te Bakanın bu projeyi kabul etmeyip Karayollarına mevcut alt geçit projesini yaptırdı ve o projede de Novada Park AVM yönüne alttan tam ortadan bir çıkış vardı.
 O projesi de uygulanmış olsaydı hem bu sorunlar yaşanmayacaktı hem de tekrardan yapılan o üst geçitlere de gerek kalmayacaktı. Karaköprü deresinin çok eski yıllarda akış debisin seviyesinde seviyenin neredeyse ikinci 35 metre yolun seviyesinde bir akış izine rastlandı.
6) bu tür dereler 100-500-1000 yıl tekrarlamalı o en büyük debi ve seviyede mutlaka akışa geçeceği bilimsel bir gerçek iken neredeyse dere içi imara açılmış durumda. Yani o imara açılan o bölgede on binlerce konutta ikamet eden vatandaşlarımız büyük bir risk altındadır.
7) Durum kısaca budur ve bu yaşanan sel felaketleri sadece bir uyarı niteliğindedir, emin olun ki bu dereler zaman içinde tedbirler alınmaz ise bu sellerin 10-20 katı şiddetiyle ve çok büyük felaketler ile karşı karşıya olduğumuzu bilim ışığında söyleyebiliriz.
8 ) Belediyede Su altı arama kurtarma daire başkanlığı kurulmalı baraj kanaletler her yıl onlarca can kaybımızı başka İllerden gelen kurtarma ekipleri sağlıyor…
9) Birince selden önce tedbir alın uyarısı yapan Büyük şehir belediyesi maalesef kendi kurum ve birimleri tedbir almayı ihmal ederek bu kadar canımızın kaybına neden olmuşlardır.
10) Şanlıurfa’ selden kaynaklı çamur temizleme için yardıma gelen diğer şehir belediyelerine içlerinde muhalif belediyeler olduğu için teşekkür etmemiştir biz bir vatandaş olarak yardıma gelen tüm belediyelere çok teşekkür ediyoruz
11) İşte size liyakatsizliğin, ehliyetsizliğin ve iş bilmezliğin getirdiği acı tablonun ana nedenleri bunlardı.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu