Yazarlar

Soğuk savaş bitti mi ?

Soğuk savaş bitti mi ?

Sahi soğuk savaş dönemi bitti mi, Sovyetler Birliğinin çökmesi dağılmasıyla bitti diyorlar.
İki kutuplu dünya tek kutuplu dünyaya dönüştü güya. Varşova paktı kalmadı ama Amerika attığı her adımda Rusyayla karşı karşıya gelmemeye dikkat ediyor.
Hayır hayır iki kutuplu dünya çok kutuplu dünyaya dönüştü.
Amerika Rusya İngiltere ve başını Faransanın çektiği Avrupa Birliği birer kutup başı konumundalar.
İki kutuplu dünyada ideoloji ön planda gözüküyordu ve gelişmemiş ülkelerde insanları ideolojinin ağına düşürerek birbirlerine kırdırılıyordu.
Yaşadık ülke olarak birey olarak kardeşler arasında bile ideolojik kavgalar bitmiyordu dolduruşa getiriliyordu gençler oysa sonradan gördük ki aynı silah bir gün bir ideolojinin elinde patlıyordu bir başka gün başka birinin elinde patlıyordu.
İdeolojik örgütlerin tamamı dış kaynaklıydı, yabancı istihbaratlar bütün yerel örgütlere sızmışlardı.
Bugün de bu devam etmektedir insanımızı kutuplara ayırmaktadır.
Yani soğuk savaş hiç bitmeyecek, çünkü emperyalist ülkeler hiç bir zaman emperyal amaçlarından vazgeçmeyecekler.
Bugün Libya’nın Suriye’nin Irak’ın durumu içler acısıysa tamamen emperyalistlerin kendi refahları için bu ülkeleri sömürme iştahlarından kaynaklanmaktadır.
Soğuk savaş bir şekliyle sürmektedir, birileri bitti demiş olsalar da bize düşen düşünmeden hareket etmemek dolduruşa gelmemek.
Eğer soğuk savaş bittiyse Varşova paktı kalmadı, neden hala NATO var, görülen o ki NATO daha çok Amerikan güdümünde hareket ediyor.
Dünyayı kendi aralarında paylaşmışlar, kendi sorunlarını çözmeye çalışan ülkeleri iç sorunlarla oyalıyor ve bu türden ülkelerin önüne çeşitli sorunlar çıkararak gelişmelerini engellemektedirler.
İktidarın ve muhalefetin bu oyunları bozmaları gerekir, ne yazık ki bu konuda iki taraf ta üzerlerine düşen görevi yapmıyorlar veya yapamıyorlar.
Sahi soğuk savaş bitti mi?

Urfa com

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı