SMA ilaçlarını Artık SGK karşılayacak

SMA, hastası çocukları aileleri sevindirecek haber Resmi Gazate’de yayınladı.

SMA, hastası çocukları aileleri sevindirecek haber Resmi Gazate’de yayınladı: “Artık SGK karşılayacak”

Türkiye’de SMA hastası olan birçok çocuk için ilaçları alabilmek için kampanyalar düzenleniyordu. İlaçların çok pahalı olması nedeniyle çareyi yardım kampanyası yapmakta bulan ailelerin bir kısmı parayı bir araya getirme konusunda şanslı olurken, birçok aile de hedeflenen miktara ulaşamadığı için ilaçlara ulaşamayıp bebeklerini kaybedebiliyorlardı.

Türkiye’nin her kemsinden insanın “SMA ilaçları ücretsiz dağıtılsın” yayınından sonra devlet konu ile ilgili düzenleme yaptı. Yapılan düzenleme Resmi Gazetede yayınlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye göre, SMA Tip-2 ve SMA Tip-3 hastalığında, kriterlerin sağlandığı takdirde, tedavide kullanılan ilaçları devlet ödeyecek.

Düzenlemelere göre, SMA Tip-1 hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, çocuk nörolojisi uzman hekiminin yer aldığı ilk 4 uygulama için 3 ay süreli, sonraki uygulamalar için 4 ay süreli SGK tarafından karşılanacak. Çocukların ilaçlara ulaşma konusunda toplanacak olan bir kuruldan alınacak olan raporla SMA hastası çocuklar ilaçlarına ücretsiz kavuşabilecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu