Sınır Yönetimi Genel Müdürlüğü Kuruldu

Ülkenin sınır yönetimi ve güvenliğine ilişkin yeni bir müdürlük kuruldu. Göç İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan Sınır Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Şanlıurfa sınırı da artık daha güvenli olacak.

Sınır Yönetimi Genel Müdürlüğü Kuruldu

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle ülkenin sınır yönetimi ve güvenliğine ilişkin yeni bir müdürlük kuruldu. Göç İdaresi Başkanlığı bünyesinde kurulan Sınır Yönetimi Genel Müdürlüğü, daha önce İller İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Sınır Yönetimi Daire Başkanlığı’nın yerini aldı. Genel müdürlük, sınır yönetimi ve güvenliğine yönelik yatırım ve projelere ilişkin iş ve işlemleri yürütecek.

Sınır yönetimi kapsamında ortak risk stratejisi oluşturacak ve ortak risk analizi faaliyetleri dahilindeki iş ve işlemlere ilişkin çalışmalar yapacak yeni müdürlüğün görevleri arasında sınır yönetimi konularında, ulusal temas noktası da olacak. Müdürlük, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlayacak ve geliştirecek.

Genel müdürlük ayrıca sınır yönetimi alanına ilişkin mevzuatın ve idari kapasitenin geliştirilmesi konularında da çalışacak.

Sınır Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasında sınır kapılarının açılış ve kapanışına ilişkin iş ve işlemlerin hazırlık çalışmalarını yürütme ve koordinasyonu sağlama da bulunuyor. Yeni müdürlükle Şanlıurfa sınırı da artık daha güvenli olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu