Şerif Çelikay’dan Yeni Köşe Yazısı: İnsan Nedir?

Milyarlarca insanın yaşadığı bu gezegene yukarılardan baktığımızda ne çok ihtiyaç farklılığının kaoslara sebep olduğunu görmek daha kolay görünüyor.

serif celikay

Milyarlarca insanın yaşadığı bu gezegene yukarılardan baktığımızda ne çok ihtiyaç farklılığının kaoslara sebep olduğunu görmek daha kolay görünüyor.

Çoğu kimse çok uzağında yaşayan insanların nasıl bir hayat yaşadığı ve nelere inandığı konusunda hiç düşünmez bile ! Kendinizi merkeze alarak ölçeği oldukça genişletin ve her kıtayı seyredin …

Ganj nehrine girenler , havralara , kiliselere , camilere vs vs … Ve şimdi daha çok uzak görünen medeniyetin uğramadığı bir iki kabile beliriyor .

Medeniyet , kanunlar , anayasalar , toplumsal ölçekli sözlü kurallar vs .

Her şeyin zıttı ile ayakta durduğu bu düşünce dünyasında , normal yada anormal diye nitelenen duygu ve düşünce piramidinde kimin nerde ve neden durduğunu belirleyen faktörlerin temelinde kimler var ! Asırlardır süregelen alışkanlıklar , komplolar , manipülasyonlar , hainlikler , katliam ve savaşların temelinde ne vardı ?
Belirlenen dünya kanun ve kuralları neye göre kime göre oluşturuldu da belirlenmiş duygu ve düşünce piramidine bu kez farklı kılıf uydurarak çalan , öldüren , sömüren , kısaca her türlü zulmü reva gören insan türünün algısındaki yaşam biçimi neydi ?

Şimdi , yukarılardan aşağıya iniyoruz … Sistematize edilmiş kanun döngülerine bakıyorum , bir çok zaman suç teşkil etmiş insanların bir kapıdan girip diğer kapıdan çıktıklarını çok gördük ! Din adı altında , ideoljik bağlamlar kapsamında , etnik hastalıkların ortaya koyduğu yıkımlar vs …

Tahakküm gücünü elde tutmak için ortalığı kasıp kavuran vahşetin , yerleşik yaşamın başlaması ve özel mülkiyet duygusunun gelişmesiyle başlamış bu döngüyü kim değiştirecek ? Bütün bu yukarıdan aşağıya doğru izlediğimiz simülasyonu gördükten sonra istediğiniz partiyi kurun , istediğiniz vaadleri verin ! Baskın olabilmek için ötekileştirme senaryolarını kurun , iteat etmeleri için sefalete sürükleyin ! Sonra ???

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu