Sendika Başkanı Settar’ın Yalan Mumunu Vekil Tanal Söndürdü

Vekil Mahmut Tanal, Öz Orman-iş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan'ın yalan mumunu söndürdü. Tanal, ceylanların kesildiğini belirten belgeleri yayımladı.

 
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, geçtiğimiz aylarda “Ceylanpınar TİGEM’de koruma altında olan ceylanlar kesilip bürokratlara yediriliyor” demişti. Tanal’ın bu açıklamasının ardından birçok milletvekili durumun öyle olmadığını kanıtlamaya çalışmış fakat ortaya belgelerle çıkamamıştı.
 
Tanal’ın ceylanların kesilmesi ile ilgili açıklamasına bir tepki de Öz Orman-iş Sendıkası Genel Başkanı Settar Aslan’dan geldi. Başkan Settar Aslan, video kaydı ile yaptığı açıklamada, “TİGEM’de sendikamıza üye olan insanlar çalışıyor. Orada ceylanlar kesilip bürokratlara yediriliyormuş. Yok öyle bir şey.” ifadelerine yer vermişti.
 
Settar Aslan’ın bu açıklamasına Tanal’dan yanıt gecikmedi. Tanal, elindeki belgeleri yayımlayarak Sendika Başkanı Settar Aslan’ın yalan mumunu söndürdü. Tanal, belgelerde de belli olduğu şeklide, ceylan etinin cüzi bir miktara satıldığını gözler önüne serdi.
 
Tanal, konu ile ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;
 
TİGEM Ceylanpınar İşletmesi yöneticilerini savunmak sana mı düştü #sendika ağası Settar Aslan?
#Şanlıurfa‘da kavurma sofrasına oturduğun her halinden belli!
 
#TİGEM yöneticisi seviciliğinin esbabı mucibesi nedir anlat hele?
 
TİGEM’de emekçiler ezilirken neden hiç sesin çıkmıyor?
 
Halkın vekilinin verdiği soru önergesiyle ilgili beddua edecek kadar gözün dönmüş Settar Aslan!
 
Hele öncelikle hakkında ortalığa saçılan iddialara cevap ver Settar Aslan!
 
Emekçi dostu değilsin, güçlünün yoldaşısın Settar Aslan!
 
En acısı, titrin ‘Sendika Başkanı’ diye geçiyor!
 
Emekçilerin hakkını savunmak yerine bürokratlara sahip çıkan sendika ağası Settar Aslan, Şanlıurfa’da TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde ceylanların kesilmediğini iddia ediyorsun ya…
 
Peki İşletme kayıtlarındaki ceylan eti ve parasal değeri belirtilen ceylan derisi ne oluyor?
 
Şanlıurfa’da nesli tükenmekte olan ceylanların ‘emanet edildiği’ TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde, ceylan etinin rayiç bedeli de belirlenmiş!
 
Elimizdeki belgelere göre, İşletme’nin İdare Heyetinin 1 Nisan 2022 tarihindeki toplantısında, ceylan etinin kilogram fiyatı, KVD hariç, 30 TL olarak kararlaştırıldı.
 
Yani KDV de eklendiğinde ceylan etinin kilosu, 33-35 TL’ye satılıyor. Tabii şu bilgiyi de paylaşalım:
 
Dikkat edildiğinde Mayıs ayı için rayiç fiyatlarının belirlendiği 29 Nisan’daki TİGEM Ceylanpınar İşletmesi İdare Heyetinin toplantısında, ceylan etinin kilogram fiyatı boş bırakılmış.
 
Çünkü “koruma altındaki ceylanların kesilerek üst düzey ziyaretçilere ve bürokratlara ikram edildiği” iddiasını soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdığımız için paniğe kapıldılar!
 
Sunduğumuz önerge sonrası ceylan etinin rayiç bedelini yazmamaya başladılar. Kendilerince tedbir alıyorlar!
 
Peki TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nden kilosu 33-35 TL’ye ceylan eti satın alan ‘ayrıcalıklı’ kişiler kimler? İşletmedeki ceylanların eti kimlere satılıyor?
 

Ceylanlar Şanlıurfa’mızın simgesidir. Nesli tükenme tehdidi altındadır. Ceylanlarımızı kavurmacılardan korumalıyız! Ceylanlarımız, kavurmacıların sofrasına kavurma olmasın. Onlara gözümüz gibi bakmalıyız.

 

Şu an TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde inceleme yapan Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişlerinin ceylanlarla ilgili de gerekli incelemeyi yapmalarını bekliyoruz.
Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu