GüncelTeknoloji

Sedat Peker’in Sosyal Medya Hesapları Neden Engellendi

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, yaptığı açıklamada Sedat Peker'in YouTube, Twitter ve Instagram hesaplarının erişime engellendiğini duyurdu.


Siber haklar aktivisti ve akademisyen Prof. Dr. Yaman Akdeniz, yaptığı açıklamada Sedat Peker’in YouTube, Twitter ve Instagram hesaplarının erişime engellendiğini duyurdu.

Sedat Peker’in Hesaplarına Neden Engel Geldi?

Yayınladığı videolardan sonra gündemden inmeyen ve en çok konuşulan isimlerden olan Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarına engel konuldu.  Peker’in YouTube, Twitter ve Instagram  hesaplarına erişim engeli kararı Siber haklar aktivisti ve akademisyen Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada öğrenildi. Kararın verilme gerekçesi olarak ise ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ olduğu belirtildi.  Akdeniz, kararın henüz uygulanmaya konulmadığını ifade etti.

Akdeniz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi?

“Sedat Peker’in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiyede temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı.

Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar “https” protokolünü kullandığı için Türkiye’deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye’de Twitter, YouTube ve Instagram’ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar “dize geldi”. Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor.”

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı