Savaş Devam Ederse Ekmek Fiyatları Artacak

Türkiye’nin buğday ihtiyacının yüzde 90’ının karşılandığı Rusya’nın açtığı savaş sonrası ekmek ve yağ fiyatlarında artış bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş ülkemizi de etkilemeye devam ediyor. Savaşın başlaması ile doların ani yükselişi görülürken, çeşitli gıda ürünlerine de zam gelmesi bekleniyor.

Buğday Fiyatları 14 Yılın Zirvesini Gördü

Özellikle zam beklenen ürünler ekmek ve yağ oldu. Türkiye buğday ihtiyacının yüzde 90’ını Ukrayna ve Rusya’dan karşılıyor. Savaş başladığı andan itibaren dolar ile beraber buğday fiyatlarında da yükselmeler gözlendi. Buğday fiyatları savaş ile beraber son 14 yılın zirvesine çıkarken savaş süresi boyunca ihracatın yapılamamasından dolayı stok sıkıntısının meydana gelebileceği belirtildi.

Rusya-Ukrayna Savaşı Un, Ekmek ve Yağ Fiyatlarını Etkileyecek

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Bursa Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Coşkun Dönmez, “Buğday arzında yaşanacak sıkıntı un ve ekmek fiyatlarını, ay çekirdeği ithalatındaki aksaklık da yağ fiyatlarını etkileyebilir.” uyarısında bulundu.

Dönmez, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi; “Buğday arzında yaşanacak sıkıntı, un ve ekmek fiyatlarını, ay çekirdeği ithalatındaki aksaklık da yağ fiyatlarını etkileyebilir. Gıda enflasyonu zaten sektörümüzün belini büküyor. Şimdi de küresel gelişmelerden kaynaklanan sıkıntılarla karşı karşıyayız. Umarız, tarımsal ürün ithalatında yaşanması muhtemel sıkıntılar, bu ürünler farklı ülkelerden temin edilerek çözülür”

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu