Şanlıurfa’da Şeriatçılar Pankart Astı

Şanlıurfa’nın merkez ilçelerinde, Şeyh Said posterleri asıldı. Posterlerde, “Sen rahat uyu ey Şehid! Hilafet nidaları yükseliyor.” yazısı yer aldı.

Şanlıurfa'da Şeriatçılar Pankart Astı

Posterler, kentin en işlek caddelerinde ve meydanlarında asıldı. Posterleri gören vatandaşlar, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Posterlerde yer alan yazı, Şeyh Said’in 1925 yılındaki isyanından sonra idam edilmesine atıfta bulunuyor. Şeyh Said, isyanı başlatmak için “Hilafet” sloganını kullanmıştı.

Posterleri asan kişilerin kimliği henüz bilinmiyor. Ancak, posterlerin, Şeriat yanlısı gruplar tarafından asıldığı tahmin ediliyor.

Şanlıurfa'da Şeriatçılar Pankart Astı

Şeyh Said kimdir?

Şeyh Said, 1863 yılında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde doğdu. Alevi bir ailenin çocuğu olan Said, dini eğitim aldı ve 1900’lü yılların başında şeyh oldu.

Said, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde, Kürtlerin bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynadı. 1925 yılında, Kürtlerin bağımsızlığını ilan etmek için bir isyan başlattı. Ancak, isyan kısa sürede bastırılırken, Said ve arkadaşları idam edildi.

Said’in isyanı, Türk-Kürt ilişkilerinde önemli bir dönüm noktası oldu. İsyan, Kürtlerin bağımsızlık mücadelesini güçlendirirken, Türk hükümetinin Kürtlere karşı baskıcı politikalarını da arttırdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu