Şanlıurfa’da “Kürtçe seçmeli ders formundan çıkarıldı” iddiası

Eğitim Sen Şanlıurfa Şubesi Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül "Halfeti olmak üzere Urfa'da merkezde velilerimizle ilgili suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Şanlıurfa'da "Kürtçe seçmeli ders formundan çıkarıldı" iddiası

Seçmeli ders seçmelerinin başlaması ile Şanlıurfa’da Kürtçe seçmeli ders ile ilgili önemli bir iddia gündeme geldi.

“Yaşayan Dil ve Lehçeler” adı altında Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinde de seçmeli dersler veriliyor. Eğitim Sen Şanlıurfa Şubesi Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül ise yaptıkları görüşmelerde öğrencilerin engellendiğini öğrendiklerini iddia ederek “Biliyoruz ki bazı okullarda 30-40 öğrencinin seçtiği Urfa’da -ki bir dersin seçilmesi için 10 öğrencinin olması yeterli- Kurmanci dersi verecek öğretmen arkadaş da var. O da başvurusunu yapıyor. Buna rağmen okul idaresi tarafından verilmeyip çocuklar diğer seçmeli derslere yönlendiriliyor” dedi.

Halfeti’de bazı okullarda Kürtçe’nin seçmeli dersler formundan çıkarıldığını da ileri süren Şengül “Halfeti’de mesela okul idarecilerinin büyük çoğunluğu seçmeli ders formunu dağıtmamış. Dağıtan bir iki okulda ise Yaşayan Diller ve Lehçeleri kaldırarak sanki öyle bir seçme hakkı yok gibi velilere dağıtıldığını görüyoruz” dedi ve Halfeti olmak üzere Urfa’da merkezde mağduriyet yaşayan velilerle suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu