Şanlıurfa’da İki Bölge Sit Alanı İlan Edildi

Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda, Şanlıurfa’nın Bozova ve Haliliye ilçelerinde bulunan iki bölge sit alanı ilan edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda, Şanlıurfa’nın Bozova ve Haliliye ilçelerinde bulunan iki bölge sit alanı ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’nin bugünkü kararları yayımlandı. Kararlar kapsamında Şanlıurfa’nın Haliliye ve Bozova ilçesinde bulunan 2 bölge sit alanı olarak ilan edildi.

Bozova’da sit alanı ilan edilen bölgeye ilişkin açıklamada, “Şanlıurfa’nin Bozova ilçesi, Kabacık Mahallesi, mülkiyeti maliye hazinesine ait 454 nolu parsel, mülkiyete ait 113 ada 6 ve 7 nolu parseller ile tapulama harici alan içerisinde tespit edilen “Kabacık, İkinci Nekropolü” olarak adlandırılan alanın, 2863 sayılı Yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür var özelliği göstermesi nedeni ile 1/5000 ölçekli haritada koordinatlarıyla gösterildiği şekilde I. derece arkeolojik alanı olarak tesciline ve hazırlanan tescil fişinin uygun olduğuna, Sit alanı bölgesinde kadastro müdürlüğünce tespiti yapılan parsellerin tapu müdürlüğüne iletilerek tapu müdürlüğünce tamamı 1. derece arkeolojik sit alanı sınırları içerisinde yer alan parsellerin tapu kütüğün beyanlar hanesine “I. Derece Arkeolojik Sit Alanındadır” bir kısmı 1. derece arkeolojik sit alanı sınırları içerisinde yer alan parsellerin tapu kütüğünün beyanlar hanesine “Bir kısmı 1. Derece Arkeolojik Sit Alanındadır” ifadelerine yer verildi.

Bozova’da sit alanı ilan edilen bölgeye ilişkin açıklamada ise, “Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi Kargılı mahallesinde mülkiyeti hazineye ait 106 adet 4 nolu parsel ve 108 ad 2 nolu parselde yer alan Cin Bogan (Faktel Conun) Neolitik İstasyonu’nun korunması gerekli tapma Kültür Varlığı belliği göstermesi nedeniyle 2863 sayılı Yasa kapsamında, ekli 1/2000 ölçekli kadastro haritada surlar gösterildiği şekilde 1. Derece Arkeolojik Sit Alam olarak tescil edilmesine, hazırlanan tescil fişinin uygun olduğuna, Tapu müdürlüğünce 106 ada 4 nolu parsel ve 108 ada 2 nolu parselin tapu kütüğünün beyanlar hanesine ” 1 Derece Arkeolojik Sit Alanındadır” şerbinin konulmasına, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999/658 sayılı ilke kararı doğrultusunda Cin Bogan (Faktel Cünun) Neolitik Istasyonu 1. Derece Arkeolojik Sit Alans Koruma ve Kallanma 2. Kesinlikle hiçbir yapıya izin verilemez Koşulların 1. Bilimsel çalışmalar aynen korunacak sit alanı olarak karar verildi” denildi.

BİHA

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu