Şanlıurfa’da galericiler zorda!

Şanlıurfa’da ikinci el oto piyasasının merkezlerinden olan Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesi’nde adeta yaprak kıpırdamıyor.

Şanlıurfa’da galericiler zorda!

Pandemi dönemiyle başlayan sıfır araçlarda tedarik sıkıntısı nedeniyle ikinci el araçlarda fiyatlar tavan yaptı. Rakamların yükselmesiyle ikinci el oto pazarında satışlar eskiye nazaran azaldı. Son günlerde piyasada sıfır araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi söylentileri de ikinci ele talebi iyice düşürdü.

ÖTV’nin düşeceğini düşünen sürücüler araç satın almıyor. Haliyle Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesi’nde de adeta yaprak kıpırdamıyor. Araç alanlar ile satanların bir araya geldiği sitede alım satım işleri yok denecek kadar azken, esnaf eski günleri mumla arıyor. Galerici esnafının çoğu aylardır siftah yapamadığını belirtiyor.

 

DENİZ: ESKİ HAVA YOK

 

Şanlıurfa’da uzun yıllardır galeri işleten İlhan Deniz, yaklaşık üç aydır bir otomobil dahi satamadığını söyledi.

“Galericilerin hali perişan” diyen Deniz, piyasada genel olarak bir durgunluğun olduğunu kaydetti. Deniz, şunları söyledi:

“Sadece bizde durgunluk yok, her yerde var. Zor zamanlar geçiriyoruz. Sıkıntılı bir süreçteyiz. Şimdilik çat pat alışverişler oluyor ama eski hava yok artık. Şimdi her şey lüks oldu. 100 bin liralık araçlar 300 bin lira oldu. Otomobil fiyatları epey yükseldi. Ben yaklaşık 3 aydır otomobil satamadım.”

 

ÇELİK: NAKİT PARA VERİP ARAÇ ALAN YOK

 

Galeri sahiplerinden İshah Çelik, nakit para verip araç alan kimse kalmadığını söyledi.

“Otomobil piyasasında alışverişler durmuş durumda” diyen Çelik, Suriyelilerin vergi levhaları ve yetki belgeleri olmadan “art arda araç alıp sattıklarına” vurgu yaptı.

Çelik, sitede bugünlerde sadece esnafın esnafa araç alıp satabildiğini belirterek, “Araçların fiyatları katlamalı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Pandemi başladığında 108 bin liraya bir araç almıştım, şu anda aynı araç 380 bin lira. Buraya gelen vatandaşlar nakit para verip araç da almıyor” diye konuştu.

 

YAVUZ: GALERİCİLİĞİN ESNAFLIKLA BİR ALAKASI KALMAMIŞ

 

Sitedeki galericilerden Abdullah Yavuz, son iki yıldır büyük bir mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi. Yaklaşık 5 yıldır araç alıp sattığını ancak şimdilerdeki gibi bir durgunluğa şahit olmadığını vurgulayan Yavuz, “Alım-satım görünüyor işte, ortada bir şey yok. Burada eskisi gibi hareketlilik yok. Galericiliğin esnaflıkla bir alakası kalmamış artık. 2019 yılında yaklaşık 14 aracım vardı. Markalı araçlarım vardı. Araçları sattım, limitleri düşürdüm. Kazandığım parayla değil, üstüne ekleyerek sermayeyi küçülttüm. Gemi batarsa hepimiz gideceğiz. Ben evimi sattım. 3 gün sonra 200 bin lira fark koydular. Diyorlar ki böyle kazanıyorum. Böyle kazanmak olmaz. Bu şekilde beni de kendini de herkesi de batırıyorsun” değerlendirmesinde bulundu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu