Şanlıurfa OSB’de üretim çarkları durdu

TEİAŞ’ın kararıyla Urfa'dakinin de aralarında bulunduğu organize sanayi bölgelerinde elektrik kısıtlaması uygulanıyor.

Şanlıurfa OSB'de üretim çarkları durdu

İran tarafında kalan doğal gaz iletim hattında meydana gelen arıza gerekçe gösterilerek başlatılan gaz kısıtlaması uygulaması sürürken, TEİAŞ’ın kararıyla Urfa’dakinin de aralarında bulunduğu organize sanayi bölgelerinde elektrik kısıtlaması uygulanıyor.

Sanayideki enerji krizi gün geçtikçe derinleşiyor. İlk olarak fabrikaların doğal gaz kullanımı, İran tarafındaki arıza gerekçe gösterilerek yüzde 40 oranında kısıtlanmıştı. Bir kısıtlama da elektriğe geldi. Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin ( BOTAŞ) açıklamasına göre, 24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerine (OSB) elektrik kısıntısı uygulanması başladı. Şanlıurfa’da da OSB’de üretim çarkları durdu. Sanayi üretimi pazartesinin yanı sıra salı ve perşembe günleri de tamamen duracak.

 

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) OSB’lere ilettiği elektrik kısıtlaması bildirimi sanayicilere yazıyla duyuruldu. Şanlıurfa OSB’deki firmalara söz konusu elektrik kesintisi bildirildi.

 

Karar doğrultusunda OSB’de aydınlatma ve ısınma amaçlı kullanılabilecek kadar enerji çekimine izin verildi. Belirlenen günlerde belirlenen rakamın üzerinde enerji çeken bölgelerin enerjisi TEİAŞ tarafından kesilecek ve cezai yaptırım uygulanacak.

 

“ÜRETİM MAKİNELERİ ÇALIŞMIYOR ŞU ANDA”

 

İran’dan Türkiye’ye gelen doğal gazın kesintiye uğraması ile başlayan elektrik kesintilerinin sanayi üretimini olumsuz etkilediğini vurgulayan Oktay, “Bu durumun geçici olmasını ümit ediyoruz” dedi.

 

Oktay, “Bu durumun ekonomiye yansıma düşünülmüyor. Devlet erkanı bunun ekonomi kısmını geçti, hanelerin doğal gaz sıkıntısı çekmemesi için çaba harcıyor. Üretimi durdurun dediler, üretim durdu” diye konuştu.

 

Şanlıurfa OSB’de şu anda üretim makinelerinin çalışmadığını belirten Oktay, “Şöyle ki, biz kesinti olacağı duyurusunu yaptık ama kesinti yapmadık. Sanayicilerimizin bu süreçte bakım ve onarımlarını yapmasını istedik, bu soğuk havada mağdur olmalarını istemedik, onların bir de jeneratör masrafları olsun istemedik. Sağ olsun sanayicilerimiz de sağduyulu davrandılar. Üretim makinelerini durdurdular. Bizim istediğimiz de buydu. Yani üretim makineleri çalışmıyor şu anda”.

 

Oktay, sanayicilerin üretim faaliyetlerini durdurduğunu görünce kesinti yapma ihtiyacı duymadıklarını belirterek, şu anda sadece ısıtma ve aydınlatma, bakım onarım gibi ihtiyaçlarını görmeleri için elektrik verildiğini kaydetti.

 

“İKİ ÜÇ FABRİKANIN ELEKTRİĞİNİ KESTİK”

OSB Müdürü Osman Oktay, üretim yapmaya kalkan iki üç fabrikanın bulunduğunu, onların da elektriğinin kesildiği bilgisini vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim elektriğimiz var, hadi üretim yapalım diyen sanayicilerimize bağımsız kesinti yapıyoruz. Ama bunun altından kalkamadığımız noktada direk kesintiyi yapacağız. Üretim yapan fabrikalarımız yok. Yapmaya kalkan iki üç fabrikamız oldu, onların da elektriğini kestik.”

Oktay, “Ümidimiz bu durumun ocak ayıyla sınırlı kalması. Bu süreci üç günle atlatırız diye ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu